נחום גוטמן

אבירמה גולן

  • עריכה: ניצה פלד
  • איור: נטלי וקסמן-שנקר
תיאור

"פַּעַם אַחַת חָלַמְתִּי חֲלוֹם וְהִנֵּה אֲנִי בְּאַפְרִיקָה. וְזֶה צִיּוּר חֲלוֹמִי: צֵיד פִּילִים, פְּרָאִים, אֲרָיוֹת, קַרְנַפִּים וְתֻכִּים. הֲקִיצוֹתִי וְהִנֵּה זֶה חֲלוֹם! וָאֹמַר: אֶסַּע לְשָׁם בֶּאֱמֶת" - כך כתב הצייר והסופר נחום גוטמן, חתן פרס ישראל לספרות ילדים לשנת 1978, שזכה גם

בעיטור כריסטיאן אנדרסן לספרות ילדים ונוער על ספרו שביל קליפות התפוזים.

 

בספר שלפנינו מוזמנים גם הקוראות והקוראים הצעירים למסע - בעקבות נחום גוטמן, תקופתו ונופיו. הסופרת אבירמה גולן מפגישה אותנו עם ילדותו של גוטמן באודסה, העלייה לארץ ישראל, התאהבותו  של גוטמן בים, בחול הזהב ובתכול השמים, ועם תל אביב של פעם - העיר העברית הלבושה בחולות ובקליפות; תל אביב שמארחת גמלים ופילים, ומתייסרת עם התורכים; תל אביב של הגימנסיה העברית הראשונה, של ביאליק ושל עץ השקמה; וגם עם יפו וחיפה ועם אנשים מכאן ומשם, שצייר ותיאר אחד היוצרים המופלאים שהיו לנו פה, שהלביש באיורים סיפורים ושירים בדבר לילדים, הפליא לצייר בעלי חיים, הפיח חיים מצוירים בשירי ביאליק, ולבסוף כתב בעצמו את בארץ לובנגולו מלך זולו, ביאטריצ'ה ועוד ועוד סיפורי הרפתקאות.

 

ספר בסדרת הישראלים, סדרה היסטורית לילדים מבית הוצאת צלטנר.

 

 

מתוך הספר

מִפְּנֵי רְצוֹנִי לְהַחֲיוֹת לְפָנַי אֶת מָה שֶׁאֵינוֹ מוּל עֵינֵינוּ - יוֹשֵׁב אֲנִי וְרוֹשֵׁם אֶת דִּבְרֵי הַסִּפּוּר הַזֶּה.