נדנדת חבלי הכביסה

אחמד דני רמדאן

שם מקור: The Clothesline Swing

תיאור

נדנדת חבלי הכביסה הוא סיפורם של אל-חכוואתי (מספר הסיפורים) ושל אהובו - שני הומואים סורים שברחו מדמשק ב-2012, בזמן מלחמת האזרחים, ואחרי שנתיים בלבנון הגיעו לקנדה בתור פליטים. עלילת הספר מתרחשת בעתיד, ארבעים שנה לאחר מכן, כאשר הם שני קשישים החיים בבית קטן ושקט בוונקובר, ואהובו של אל-חכוואתי נוטה למות.

 

כדי להרחיק ממנו את המוות, אל-חכוואתי הקשיש מספר לאהובו סיפורים, בסוג של היפוך מגדרי ורעיוני של סיפור שחרזאדה מסיפורי אלף לילה ולילה. בפרקי הספר, השואבים את שמותיהם ואת השראתם מסיפורי אלף לילה ולילה, מגולל אל-חכוואתי בלשון פיוטית סיפור מודרני על ילדות בדמשק, על נדודים בעולם, על החיים בשוליה של חברה מסורתית-פטריארכלית, ועל צורך גדול, אינסופי, באהבה.

 

אחמד דני רמדאן נולד בדמשק ומתגורר בוונקובר. הוא סופר, עיתונאי ופעיל חברתי העוסק בסיוע למהגרים להט"בים המגיעים מארצות ערב לקנדה. הוא פרסם שני קובצי סיפורים בערבית. נדנדת חבלי הכביסה, ספרו הראשון באנגלית, ראה אור בקנדה בשנת 2017 וזכה לביקורות נלהבות.

מתוך הספר

מתוקות מכול הן הנשיקות שאנו חולקים במקומות אסורים. הנשיקה שגנבתי ממךָ במושב האחורי של מונית חשוכה ששוטטה ברחובות דמשק, בעוד הנהג מקלל את המחסומים ואת המלחמות; הפעם ההיא שמשכתי אותך אל תא המדידה בחנות H&M בביירות והטבעתי את שפתיי על שפתיך; הנשיקה שנתת לי כשהסתתרנו בעומק העשב הגבוה בחוף רֶק בוונקובר.

בשבילנו, רוב המקומות היו אסורים. נפגשנו בדמשק מוכת המלחמה ועברנו לגור יחד בביירות המפולגת, ולבסוף הגענו לקנדה. מבחינתנו משחק מקדים לא היה נגיעות מתוקות ונשיקות רכות; הוא היה מציאת מקום שבו לא יגַלו אותנו שוטרים, הורים זועמים או שכנים חטטנים.