מתעוררים - גברים מדברים מיניות

מחברים שונים, רון דהן

תיאור

שלוש שנים לאחר צאת הספר ערות - נשים מדברות מיניות מאת תמר מור סלע, מנסה הספר שלפנינו להשלים את התמונה המגדרית. 

 

מתעוררים - גברים מדברים מיניות מספק הזדמנות להביט על נושא מודחק ולחשוב עליו מחדש, בעזרת עשרים מונולוגים, סיפורים של גברים אמיתיים החושפים את המסע המיני שלהם בחברה הישראלית.

 

המשתתפים מתמודדים באופן כן עם הייצוגים הגבריים הקלסיים ומגיבים אליהם, כל אחד בדרכו, כל אחד והקושי, הפחד, האומץ שלו. בקריאה רוחבית של המונולוגים מתגלה עולם עשיר, לפרקים לא קל לעיכול, לפרקים אופטימי. 

 

זהו ספרו התשיעי של המשורר והסופר רון דהן, מחבר בעל חיים, רכבת שלג וספרים נוספים, אשר עוררו דיונים בדבר כתיבה על מיניות גברית וביטויה בספרות העברית. 

מתוך הספר

"בשלב מסוים התחלתי ליזום אינטראקציות מיניות ולקבל ממנה דחיות. אולי לא חיזרתי כמו שצריך, אולי אם הייתי מחזר דברים היו נראים אחרת. במקום זה הפסקתי לנסות והשלמתי את החוסר בדרכים אחרות ולבד. הבן הבכור שלנו נולד. היינו חברים ושותפים מעולים, אבל לא היתה שם אינטימיות רגשית, ואינטימיות מינית לא היתה בכלל באיזור."


"בבית המשכתי לאונן והרגשתי שאני עושה חטא איום והולך לקבל עונש נורא. הבטחתי לעצמי שאני אפסיק ולא יכולתי, ושוב הבטחתי ושוב נפלתי. המנגנון הזה של חוסר יכולת להתאפק והפחד מעונש הלך איתי גם לחיים הבוגרים."

 

מתוך המבוא לספר:

מעולם לא דיברתי עם גבר על המיניות שלי. לא עם אבי היקר, שהיה ועודנו אחד הגברים העדינים ונעימי השיחה שאני מכיר, לא עם חברים טובים שמלווים אותי במשך שנים, ואפילו לא בשיחות אקראיות, כמו בטיול בארץ אחרת, המעניקות לשיחה חופש שאין בדרך כלל בנתיבי השגרה של החיים. מעולם לא דיברתי על המיניות שלי, אף על פי שהיא, באופן מובהק, אחד הנושאים החשובים לי ביותר, הנחקרים ביותר, המאתגרים, המביכים והנפלאים ביותר. לאחר שנה וחצי של ראיונות, אני יכול להעיד שעניין זה משותף לכל הגברים שפגשתי, בין אם מדובר בגבר צעיר או מבוגר, גבר שהמיניות שלו בריאה ופורחת או פצועה ומגומגמת, מכל המגזרים, העדות, ועל כל מנעד הזהות המינית. גברים אינם מדברים על המיניות שלהם עם בני מינם.