מרטין - סיפור חייו של מרטין לותר קינג

תמר ורטה-זהבי

  • עריכה: דלית לב
  • איור: דיוויד הול
תיאור

ילד הולך ביום קיץ לוהט באטלנטה, העיר שבה נולד ובה נולדו הוריו והוריהם. הוא עובר על פני בריכת שחייה ציבורית, משתוקק לקפוץ למים הקרים אבל אינו יכול - על שער הבריכה כתוב "הכניסה לשחורים אסורה". בכניסה לפארק כתוב "הכניסה ללבנים בלבד". במזנון אינו יכול לקנות שתייה, כי הוא שחור. הברזייה המיועדת לשחורים התקלקלה, ומהברזייה המיועדת ללבנים אסור לשתות. אם ישתה ממנה ישלם קנס ואולי אפילו ייאסר. מיוזע ורגוז הוא מחכה לאוטובוס שיחזיר אותו הביתה. האוטובוס מגיע. חציו הקדמי כמעט ריק וחציו האחורי מלא וצפוף. בלית בררה הילד נדחס מאחור. בכיסאות הריקים אסור לו לשבת, הם ללבנים בלבד.

 

לעולם גזעני ומפלה שכזה נולד מרטין לותר קינג בשנת 1929 בג'ורג'יה שבארצות הברית . "אני אשנה את אמריקה. אני אהפוך אותה למקום שבו כל בני האדם, שחורים ולבנים, יחיו בשוויון מלא", אמר ועשה.

 

במרטין - סיפור חייו של מרטין לותר קינג מספרת תמר ורטה-זהבי כיצד נהפך קינג למנהיג המונים במאבק באפליה ובגזענות. היא מציגה את אמונתו במאבק בלתי-אלים, שסחפה אחריו גם לבנים רבים ותרמה לכך שבמשך חייו הקצרים והסוערים זכה קינג לראות את חוקי הגזענות קורסים זה אחר זה ואת חזונו מתחיל להפוך למציאות.