מנספילד פארק

ג'יין אוסטן

שם מקור: Mansfield Park

תיאור

פאני פרייס בת העשר מוזמנת לגור אצל קרוביה העשירים, משפחת ברטרם, באחוזתם מנספילד פארק. אך מהו מקומה של קרובת משפחה שמצד אחד מבקשים להעתיר עליה חסד, ומצד שני מעוניינים לוודא שלא תשכח כי אינה שוות מעמד לשאר בני הבית, וכי לעולם לא תוכל להיות? יחסם של בני משפחת ברטרם אליה נע בין ריחוק ובוז לבין התפיסה שעליה לשרת אותם, ופאני מוצאת נחמה רק בטוב לבו של בן דודה אדמונד. עם השנים משתנים רגשותיה של פאני כלפי אדמונד מידידות והכרת טובה לאהבה חסרת תוחלת, אלא שאז מגיעים אל מנספילד פארק האחים הנרי ומרי קרופורד, ונוכחותם טורפת את חייה של פאני ואת חיי בני המשפחה כולם. מתוך מעמדה המורכב נאלצת פאני פרייס להילחם על ערכיה, על אופייה ועל אהבת נעוריה.

 

במנספילד פארק, הרומן השלישי פרי עטה, משרטטת ג’יין אוסטן דיוקן מהימן ונוקב של ערכים משתנים ונאמנות מוטלת בספק. בכתיבתה השנונה והחדה כתמיד, המובאת כאן בתרגומה החדש של לי עברוןאוסטן מסירה את המסכות מעל התנהגותם של גיבוריה וחושפת לעיני הקורא את ישרי הלב ואת אלו שמוסריותם ראויה לביקורת.

 

לתרגום החדש מצורפת אחרית דבר מאת ד״ר הלנה קלי, חוקרת כתביה של ג׳יין אוסטן,המגלה לנו את הרבדים העמוקים של מנספילד פארק - את הביקורת הנוקבת שמותח הרומן על סחר העבדים באיים הבריטיים ועל חלקה של הכנסייה האנגליקנית בו.

מתוך הספר

לפני כשלושים שנה התמזל מזלה של העלמה מריה ווֹרְד מהַנטינגטוֹן, שרכושה הסתכם בשבעת אלפים פאונד בלבד, והיא כבשה את לבו של סר תומס בֶּרטְרַם ממֶנספילד פַּארק שבמחוז נוֹרְתְהֶמפּטוֹן, וכך עלתה למעלת אשת בַּרוֹנֶט וזכתה בכל הנוחות והמותרות הנלווים לבית נאה ולהכנסה גדולה. הנטינגטון כולה היללה את הזיווג המעולה, ודודהּ, עורך הדין, אף הודה במו פיו ששלושת אלפים פאונד לפחות חסרו לה כדי להיות ראויה לו באמת. היו לה שתי אחיות שיכלו לצאת נשכרות מהעפלתה; ומי ממכריהן שסבר כי העלמה ווֹרד הבכורה והעלמה פרנסס יפות לא פחות מהעלמה מריה, לא היססו לחזות שגם הן יינשאו נישואים מוצלחים כמעט כמו אחותן. ואולם מספר הגברים בעלי ההון הרב בעולמנו נופל ממספר הנשים היפות הראויות להם. כעבור שש שנים נענתה העלמה וורד לכומר מר נוֹריס, ידידו של גיסהּ, וקשרה את גורלה בגורלו אף שלא היה לו כמעט הון משלו; ואילו העלמה פרנסס הצליחה אפילו פחות ממנה.