לחשוב מהר לחשוב לאט

דניאל כהנמן

שם מקור: Thinking, Fast and Slow

  • תרגום: יעל סלע-שפירו, עידית נבו
  • עריכה: מיה בר־הלל (עריכה מדעית)
תיאור

לחשוב מהר לחשוב לאט, ספרו של חתן פרס נובל לכלכלה דניאל כהנמן, שהפך מיד עם צאתו לאור לרב מכר בינלאומי, מביא את סיפורן של שתי מערכות פיקטיביות השולטות בחשיבתנו: מערכת 1, המהירה והאינטואיטיבית, ומערכת 2 האיטית והלוגית.

 

כהנמן לוקח אותנו בספרו למסע מרתק ומפתיע אל המתחולל בדעתנו וחושף אותנו בדרך מרתקת - תוך שיחה פעילה עם הקוראים ושזירת דוגמאות מחייו שלו ומניסויים מאלפים - לנפלאותיה ולפגמיה של החשיבה: מקומם המרכזי של רשמים אינטואיטיביים בהתנהגותנו ובחשיבתנו, השפעתם של שנאת הפסד וביטחון-יתר על אסטרטגיות של ארגונים וחברות, הקושי לנבא מה יגרום לנו אושר בעוד שנים אחדות ואף בעוד שעות אחדות, ההשפעה העמוקה של אופן הצגת המידע על בחירותינו, ועוד ועוד.

 

דניאל כהנמן נחשב לאחד מההוגים החשובים בתקופתנו בזכות עבודתו פורצת הדרך ורבת ההשפעה בפסיכולוגיה, שהציבה אתגרים למודל הרציונלי של שיפוט וקבלת החלטות. רעיונותיו השפיעו השפעה עמוקה על דיסציפלינות שונות ומגוונות, ובהן כלכלה, פסיכולוגיה, רפואה ופוליטיקה.

מתוך הספר

אני מניח שכל סופר וסופרת רואים בעיני רוחם סביבה שבה קוראי ספרם יוכלו להפיק תועלת מקריאתו. אשר לי, אני מדמה את פינת הקפה המיתולוגית במשרד, שם מחליפים דעות וחולקים רכילויות. אני מקווה להעשיר את אוצר המילים של אנשים כשהם מדברים על שיפוטיו של הזולת ועל הברירות העומדות בפניו, על המדיניוּת החדשה של החֶברה או על אפיקי השקעה שבחר עמית לעבודה.

מדוע לתת את הדעת על רכילות? מפני שלזהות ולתייג טעויות של הזולת קל יותר, וגם מהנה פי כמה, מאשר להכיר בטעויות שלנו. אנחנו מתקשים להטיל ספק באמונות וברצונות שלנו, ולו בנסיבות הטובות ביותר, ומתקשים שבעתיים כשאנחנו נדרשים לכך יותר מכול.

עם זאת, יש ביכולתנו להפיק תועלת מדעותיו המושכלות של האחר. רבים מאיתנו צופים מראש, באופן ספונטני, כיצד יעריכו ידידים ועמיתים את בחירותינו, ומכאן החשיבות שמן הראוי לייחס לאיכותם של שיפוטים אלה ולתוכנם. הציפייה לרכילות אינטליגנטית היא מניע רב עוצמה לביקורת עצמית מעמיקה, ועוצמתו רבה אף יותר מהבטחותיו של אדם לעצמו, לקראת השנה החדשה, לשפר את קבלת ההחלטות בבית או בעבודה.