להצטרף להתנגדות

קרול גיליגן

שם מקור: Joining the Resistance

תיאור
'להצטרף להתנגדות' הוא ספרה החדש של הפסיכולוגית, הסופרת וההוגה הפמיניסטית החשובה, פרופסור קרול גיליגן. הספר רואה אור 34 שנים מאז צאת ספרה הראשון של קרול גיליגן, 'בקול שונה: התיאוריה הפסיכולוגית והתפתחות האשה' (1982 ; בעברית: ספריית הפועלים, 1995).
 
 
'בקול שונה' פרץ את גבולות החשיבה הפסיכולוגית על ההבדלים בין גברים לנשים ושינה מן היסוד את השיח הפמיניסטי בתחומי ידע רבים, אך גם עורר מחלוקות בשל הממצאים שעליהם הושתת, שלפיהם יש הבדלים בין המינים. בספרה החדש, 'להצטרף להתנגדות', גיליגן "מסתכלת לאחור כדי לראות קדימה" ומציעה מבט על מחקריה ועל חייה, ובפרט על המסע האינטלקטואלי והרגשי שעברה מאז שהתפרסם הספר הראשון.
 
 
'להצטרף להתנגדות' מתמודד עם המחלוקות שעורר 'בקול שונה', ומעדכן את ממצאיה של גיליגן בדבר ההבדלים בין המינים והשלכותיהם הנורמטיביות והפוליטיות על חייהם של נשים וגברים ועל עתיד הדמוקרטיה. היא מראה כיצד מחקרים בתחומי ידע שונים, כמו אנתרופולוגיה ומדעי המוח, איששו את ממצאיה, שלפיהם תהליכי החינוך והחניכה לתפקידי המגדר השונים כופים על ילדים וילדות לזנוח את יכולתם המולדת לאנושיות מלאה, המורכבת מצדדים "נשיים" ו"גבריים" כאחד.