כי גי

סמי ברדוגו

  • עריכה: מנחם פרי
תיאור

'כי גי' הוא ספרו החדש של הסופר סמי ברדוגו. זהו סיפור שמתחיל ברצח, כי מיד בשורות הפתיחה מדווח גי על גרימת טביעה בידיו הדוחפות: "אחרי שדחפתי את ברנר אל בור הסיד, וראיתי אותו שוקע ונעלם במהירות כל-כך מפתיעה, מיששתי בתוכי תחושה חדשה שלא הכרתי: בקרוב אתחיל להיות מישהו אחר".

 

זהו סיפור על מי שחוזר לביקור בישוב הולדתו - שעזב כבן שבע-עשרה, לפני כארבעים שנה - ובראשו תוכנית פגישות עם מי שהיו עדים לו בעבר הרחוק, במטרה לבדוק את האפשרות להיות חדש, לחזור להיות בן המקום "כדי להיטמע ולא כדי להיבדל". 

 

בשפה שאין שנייה לה, הד לגלגוליה ורבדיה של הכתיבה העברית, מביא בפנינו ברדוגו סיפור חריף ומתעתע. במילים טקטיליות הוא טווה עלילה מסתורית על חריגות והשתייכות, שאינה נופלת לשום קלישאה מוכרת.

 

הספר מועמד לפרס ספיר לספרות לשנת 2017. 

מתוך הספר

"תיכף אחר־כך רעדו הרגליים שלי על הקרש הצר ואיימו על זקיפוּתי. עוד רגע הייתי נופל, מוֹעֵד מעמידתי. אבל לא. כי משהו החזיק אותי ולָפַת את כולי אל הנקודה על הגשרון שבה קפאתי. זה לא היה הפחד החדש־ישן משקיעתו הנאלמת של ברנר, מן השתיקה המוחלטת של ההיעלמות של איש צעיר, אחד ברנר, שכבר איננו, כלומר לא־חי, ורק גופו כנראה מתחיל להתאבן עכשיו בשמיכת הסיד העוטפת אותו, בחומר הסידן המאכל אותו, בחומצה שנוגסת ברקמות העור. לא. לא זה השאיר אותי דרוך על הקרש הגרום, דומה לפֶסֶל אנושי. גם לא אפשרות המעידה שלי־עצמי אל בריכת הסיד, או מעשה הדחיפה שעשיתי והנה עכשיו ישתנה עולמי, יתהפכו חיי, כי יָדוֹע ידעתי: אם מישהו בישראל דוחף אחד אל מותו, מתקרב ובא הקץ לדוחף הזה, ולא משנה מי הוא. ככה יכול להיות יקרה גם לי, שיערתי באותו רגע וידעתי שעלי להתכונן לכך, להתחיל לעכל את דהרת הדברים שיתנגשו בי לפני שאהיה מה שלא חשבתי מעולם, לפני שיבוא אלי מה שלא דִמיינתי בכל שנותַי."