יא אמנא מג'רבה לכאן מטבח תוניסאי משפחתי

שושנה כהן-לברן

חסר במלאי
תיאור

יַא אָמְנַא (מערבית תוניסאית: אִמֵּנוּ) הוא סיכום מסעה של שושנה, שנולדה באי ג'רבה שבתוניסיה והגיעה לישראל ממש כשנולדה המדינה. כאן בגרה וכאן למדה מבנות המשפחה המבוגרות ממנה את תורת הבישול התוניסאי והייתה לטבחית מהוללת. כאן נולדו שש בנותיה וכאן הנחילה להן את תורת הבישול המסורתי של הקהילה. גם היום, כשהיא סבתא לנכדים, היא ממשיכה להכין ארוחות שלמות ועשירות, להסיע אותן לכל פינות הארץ, ובדרך פלא גם לוודא שיגיעו טריות וחמות.

 

פְרִיקָסֶה עם הלחמניות האמיתיות, בְּרִיק עם ביצה, הָרִיסָה חריפה, חמין פְּקֵיְלָה עם רכז מנגולד, קציצות לשבת - את אלה ועוד רבות מהמנות שהביאו למטבח התוניסאי את תהילתו מבשלת שושנה במיומנות, ברוחב לב ובעדינות, ועכשיו היא מעבירה את כל הידע שצברה ב־70 שנותיה לידיכם, הקוראים. אין דרך למנות את מספר הפעמים שכל מתכון בספר נוסה ונבדק על ידי שושנה ועל ידי בנותיה, שסייעו במלאכת איסוף המתכונים, הכתיבה והדיוק של כל פרט. המרכיבים פשוטים, התהליכים לא מסובכים והתוצאות נפלאות.

 

יַא אָמְנַא מגיש טעימה מהרוח המיוחדת של אימא שושנה ומשפחת כהן הגדולה, שכולה נדיבות ונתינה אינסופית, פשטות וצניעות, יחד עם חוכמת חיים, אמונה שמקורה באהבה ובעוצמה אנושית ונשית. כל אלה מתגלות בכל מנה ובקטעי הזיכרונות והסיפורים הרבים השזורים בין המתכונים.