חשיפה לסיכון

נאסים ניקולס טאלב

שם מקור: Skin in the Game: Hidden Asymmetries in Daily Life

  • תרגום: איריס אטיאס
  • עיצוב: אמרי זרטל
תיאור

בשנת 2007 הפתיע נאסים טאלב את העולם עם ספרו הברבור השחור ועם רעיונותיו המהפכניים על שליטת האקראיות בחיינו. לפני כן הוא פרסם את תעתועי האקראיות, העוסק בשאלה כיצד אנו מבינים אקראיות ומתמודדים איתה, ולאחר מכן את אנטי שביר, המציג תוכנית לחיים "בעולם של ברבורים שחורים".

 

חשיפה לסיכון - אסימטריות סמויות בחיי היום-יום הוא הרביעי בספרי ה־Incerto ("חוסר ודאות") של טאלב. הספר עוסק בחשיבות העצומה שיש לנטילת סיכונים הן להצלחה בחיים ובעסקים והן להבנת העולם. טאלב חושף, מפרק ומנתח את התפקיד שיש לחשיפה לסיכון, ובתוך כך עוסק בקשת רחבה של נושאים: מהסיבה לכך שמיעוטים לא־סובלניים מצליחים לכפות את רעיונותיהם על הרוב, דרך השאלה איך יש לנהל יחסי חוץ בין מדינות, ועד השאלה למה כדאי לכם לבחור רופא שנראה כמו קצב ולא רופא שנראה כמו רופא.
 
 
מתוך הספר

כותרת מדויקת יותר (אם כי גם מסורבלת יותר) של הספר הזה היתה יכולה להיות: "ההיבטים הפחות מובנים מאליהם של החשיפה לסיכון: האסימטריות הנסתרות והשלכותיהן". כי אני לא אוהב ספרים שמספרים לי דברים מובנים מאליהם. אני אוהב הפתעות. מכיוון שכך, כדי לפעול באופן הדדי בנוסח החשיפה לסיכון, אני לא אוביל את הקורא למסע משעמם וצפוי מראש בנוסח הרצאת מכללה, אלא להרפתקה מעניינת שאני עצמי הייתי רוצה לעבור.

לפיכך, הספר מאורגן בסדר הזה: הקורא אינו צריך לקרוא יותר משישים עמודים בקירוב כדי להבין את החשיבות, את הנוכחות ואת השכיחות של עקרון החשיפה לסיכון (כלומר, הסימטריה) ברוב היבטיו. בה בעת, לא יהיה כאן הסבר מפורט ומוגזם למה משהו חשוב הוא חשוב: הבסיס לעיקרון הוא הצדקתו שוב ושוב.
המסלול כולל התמקדות במשמעויות מפתיעות - כל אותן אסימטריות שאינן נגלות לעין באופן מיידי - וכן בהשלכות הפחות ברורות מאליהן שכמה מהן אינן נעימות ורבות מהן מועילות באופן מפתיע. הבנת האופן שבו פועלת החשיפה לסיכון מאפשרת לנו להבין כמה מהבעיות החמורות המונחות בבסיס המרקם העדין של המציאות.