חומות סמויות מן העין

אינגבורג הכט

שם מקור: Als unsichtbare Mauern wuchsen

תיאור

אינגבורג הכט, בת לאב יהודי ואם פרוטסטנטית, היתה כבת 12 כאשר הנאצים עלו לשלטון בינואר 1933. בחומות סמויות מן העין היא מתעדת באופן מאופק וענייני את הדרך שבה חוקי הגזע של הרייך השלישי צמצמו בעקביות ובשיטתיות את מרחב החיים של משפחתה, עד לגירוש האב ורציחתו באושוויץ.

 

את ההקשר החברתי־פוליטי של אסונה ואסון משפחתה מספקים חוקי הגזע שפותחים כל פרק בספר ומשובצים לאורכו. חוקים אלה, מלאכתם של משפטנים מקצועיים, הם שנתנו את ההכשר לחורבן ולהרס של יחידים ומשפחות, הרבה לפני הקמת מחנות ההשמדה.

 

את הספר תרגמה מגרמנית אילנה המרמן, שהקדישה את תרגומה לחברה הישראלית והקדימה לו סקירה על חוקי הגזע הנאציים.

מתוך הספר
24.3.38: אין להרשות ליהודים להשתמש בארכיונים ממלכתיים חוץ מאשר לצורך בירור תולדות המשפחה ולחקר הלאומיות היהודית. במקרים החריגים הנ"ל יש להקפיד להציג למשתמש היהודי רק את החומר ההכרחי לצורך הבירור או המחקר. (עמ' 219)14
 
 
את הפרטים המשפחתיים, עם השמות והדרגות, מצאתי בתיק התעודות שהניח אחריו אבי. המסמכים האלה, מצולמים וממוינים (המסמכים המקוריים נשרפו), נמצאים ברשותי "בזכות" הימים שבהם עורכי־דין יהודים לא היו רשאים עוד להיקרא עורכי-דין כי אם "יועצים" בלבד, והותר להם לשרת רק לקוחות יהודים. בעקבות זה היו לאבי מעט עבודה והרבה פנאי. מעתה, המטרה היחידה שלשמה עדיין היה מותר לו להיכנס אל בניין בית־הדין לעניינים אזרחיים שבזיבֶקינגְפְּלאץ, שהיה קודם לכן ביתו המקצועי, היתה חקירת שושלת היוחסין המשפחתית וצילום החומרים.