ואנגרי

תמר ורטה-זהבי

  • עריכה: דלית לב
  • איור: יסמין דיויס
תיאור

ואנגרי, ספרה של תמר ורטה-זהבי, מביא את סיפור חייה של ואנגרי מאטאיי, המכונה גם "האישה שנטעה ארבעים מיליון עצים", זוכת פרס נובל לשנת 2004. כאשר הבינה כי מקורות המים והטבע בארצה קנייה נהרסים בשל כריתת יערות שלמים בידי חברות כלכליות, הובילה מהפך חברתי כאשר לקחה על עצמה להחיות את הטבע הקנייתי.

 

יחד עמה, מאות נשים קנייתיות שתלו מיליוני עצים והחזירו לקניה את כל זני העצים שצמחו בה בעבר. בזכות העצים חזרו המעיינות לנבוע, והנחלים - להתפתל בין הגבעות. וכששתלו הנשים את העצים, נשתלו במוחן רעיונות חדשים: הן הבינו שהן יכולות לדאוג בעצמן לגורלן ולגורל ילדיהן. הן הבינו שהן יכולות לפתור את בעיית הרעב והצמא ואינן צריכות לחכות שמישהו אחר יעשה זאת עבורן.

מתוך הספר

"ואנגרי יצאה בריצה מבית הבוץ. האבנים הכאיבו לכפות רגליה היחפות, אבל היא התעלמה מהכאב. "איפה הנחל שלי?" זעקה כשהגיעה למקום שהתפתל בו רק לפני חמש שנים הנחל. "איפה העצים שלי? איפה המעיין שלי? אמא, מה קרה פה בקניה? עזבתי ארץ ירוקה וחזרתי למדבר?"

"הנחל התייבש בתי. גם המעיין." ענתה אמהּ בקול חנוק מדמעות. "
אנשים רודפי בצע כרתו את כל העצים שלנו, והם ממשיכים וכורתים יערות שלמים. בגללם קניה הופכת למדבר, לילדים אין אוכל מזין לאכול ומים צלולים לשתות." 

"אמא, אני מבטיחה לך שאני אחזיר את הנחלים, את המעיינות ואת הצבע הירוק לקניה."ניגבה ואנגרי את הדמעה שגלשה על לחיה של אמהּ. "אני לא יודעת איך, אבל אני נשבעת לך שאעשה זאת!"