הכותלי

נל זינק

שם מקור: The Wallcreeper

תיאור

'הכותלי' הוא הספר השני של ההוצאה העצמאית החדשה והחדשנית "לוקוס" בערכיתה של המו"לית והמתרגמת שירה חפר. 

 

הספר מספר את סיפורה של טיפאני. טיפאני לא רוצה לעבוד. לעולם. היא נישאת לסטיבן, שמחזיק במשרה נאה, ומקווה לקנות לה בכך חירות נצחית והימנעות מוחלטת מכל מאמץ בלתי רצוי. באירוניה מושחזת הגיבורה מתארת את נדודיה הפסיביים-במופגן מארצות הברית לאירופה לצד בעלה, שהופך מצפר חובב לאקטיביסט אקולוגי. היא נסחפת מעיר לעיר ומרומן מזדמן למשנהו, ואף מוצאת את עצמה מבצעת פעולות חבלה אקולוגיות.

 

נל זינק משרטטת בכתיבתה השנונה סיפור מסע אקסצנטרי של גיבורה שחומקת מכל הגדרה, ומתארת התרחשויות מעוררות גיחוך ורחמים כדי להעלות תובנות ביקורתיות חריפות בנושאים כגון נישואים, אהבה, נאמנות, מגדר, אקולוגיה ואקטיביזם.

 

זינק נחשבת אחת הסופרות המבריקות בספרות האמריקאית העכשווית. ״הכותלי״, ספרה הראשון, יצא לאור בעקבות התכתבות עם הסופר ג׳ונתן פרנזן ובעידודו. הספר זכה לשבחים רבים והופיע ברשימת מאה הספרים הטובים של הניו יורק טיימס לשנת 2014. בשנת 2015 היה הרומן השני של זינק, ״Mislaid״, בין שמונת המועמדים ל-National Book Award האמריקאי. באוקטובר 2016 יראה אור ספרה השלישי, ״Nicotine״.

 

 

מתוך הספר

"תמיד נגמר לו הכסף שבוע לפני המשכורת. “אני לוקח מה שאני רוצה,“ הוא אהב לומר. הוא היה מאוהב נואשות במחשבות שלו, צפה בהן כאילו היו תוכנית טלוויזיה, העביר מערוץ לערוץ. אבל הוא בטח בעיניים שלו, וזה היה נחמד. הוא היה טועם את הזיעה שלי בהיסח הדעת, או מודד את המשקל ואת הגמישות של השיער שלי ומשווה אותו לזהב כבד, כאילו ביצע את שוד המאה."