החיה בבטן

ערן צור

  • עריכה: יגאל שוורץ
  • עיצוב: אמרי זרטל
  • צילום: שרון דרעי
תיאור

החיה בבטן הוא רומן העוקב אחר התפתחותו וגלגוליו של אמן ישראלי, מרגע הגעתו מהפריפריה לתל אביב ועד הרגע שבשורה קשה נוחתת עליו ומסכסכת את עולמו. 

 

ערן צור, מעמודי התווך של מוזיקת הרוק בישראל, קנה לו שם ככותב שירים וכמבצע בעל גוון ייחודי, אקסצנטרי ופרובוקטיבי. ברומן החדש שלו הוא הולך עד הקצה, ופותח צוהר לקשרים הסבוכים שבין מיניות, או ליתר דיוק, כפייתיות מינית המתבטאת בטקסים ביזאריים, לבין השראה, כתיבה והופעה לפני קהל. בה בעת הוא מכניס אותנו למעגל חייו של האמן, השבוי בין פרקי ההתאהבות המופרזת שלו בעצמו לבין המצבים שבהם הוא מתבוסס בבחילה ובתיעוב עצמי.

 

"החיה בבטן הוא רומן חשוף, העוסק באישיות חידתית. הוא מכסה ומגלה. ישר ונכלולי. מגעיל, מקומם, אבל מעורר אמפתיה ולעיתים אפילו הערצה. מוסרי ורקוב עד העצם. קטעים של התעלות רוחנית רודפים קטעים של התעללות ואכזריות - והכול במתח גבוה" (יגאל שוורץ).               

מתוך הספר

הפיאט הקטנה מיטלטלת בעיקול הכניסה לכביש החוף. הספסל האחורי גדוש בארגזי קרטון. מקדימה יושבים אימו והוא, היא נוהגת. פתאום הוא מבחין שהאוטו מזגזג בין המסלולים הריקים ממכוניות. ההכרה מבזיקה כברק מאיים - היא מאבדת את השליטה בהגה. בתושייה, שבמבט לאחור לא ידע מהיכן גייס, הוא שולח את ידו השמאלית, אוחז בהגה ומייצב אותו. אימו מביטה בו מופתעת, מזועזעת ומבולבלת. כשהוא מרפה את אחיזתו בהגה היא חוזרת להביט קדימה אל הכביש שלפניהם, מכוונת את הרכב למסלול הימני. שתיקה מוחלטת שוררת בחלל המכונית. הריב האחרון הסתיים בהבנה שעדיף שהם לא ידברו ביניהם.