הבית

אבות ישורון

תיאור

לדעתנו, זהו ספר השירה היפה ביותר, חזותית, של 2013. בניצוחו של העורך עודד וולקשטיין, מוצגת פה הפואמה המופלאה הבית מאת המשורר אבות ישורון, לצד יצירות של 16 אמנים חזותיים, צלמים וציירים, המפרשים בדרכם את מושג הבית החיצוני והפנימי, זה שבבטון וזה שבנפש. 

הפואמה הבית היא משיאי יצירתו של המשורר אבות ישורון (1904-1992). בערוב ימיו משקיף המשורר על הבית שממול, הנתון בעיצומו של תהליך שיפוץ. הפואמה מלווה את תהליך השיפוץ, מתוך הזדהות עם סירובו של הבית להשתפץ. מבחינתו של ישורון, דווקא שכבות ההרס והבלאי של הבית מגלמות את הזיכרון, את חותמם של דיירים קודמים; והשיפוץ כמותו כשכחה. הזיכרון והחוב למתים ממלאים תפקיד גורלי בעולמו הקרוע של אבות ישורון, וכך נעשה הבית לזירת מאבק של ממש. בעודה פורטת בנאמנות את תהליך השיפוץ, הפואמה כמו מספחת את הבנוי להרוס, ופורצת את הרגע – כמו בסיאנס – לקולותיו המציפים של הזיכרון. הפואמה של ישורון היא אתר בנייה, המוקדש להצמחתו הסבלנית של ה"הרוס", כלשונו. 

האמנים שיצירותיהם מופיעות בספר: לוסיאנה קפלון, אוסקר אנוש, אנקה מירקין, תומר אזולאי, עלמה יצחקי, הילה עמרם, שי רטנר, תמר נסים, נועה יפה, יעל גסר, ליבר מאי, ניצן המרמן, חלי מזראי, אורית ישי, יעל גזית, הדס תפוחי. 

מתוך הספר

אֶת דֶּלֶת

הַכְּנִיסָה,

שָׁם דְבֹיְרֶהלֶה

נִרְאֵית שֶׁשָּׂנְאָה

 

אֶת הַשְּׁכֵנִים,

"כֹּלֵל אַתָּה",

וְאִמָּהּ שֶׁבַּעֲלָהּ

הִתְגָּרֵשׁ וְנָדַד

 

לְמֶרְחַקֵּי אָמֵרִיקָה

לִהְיֹת חַזָּן.

כָּל זֶה

נִשְׁפַּךְ עִם

 

הַטִּיט וְהַטִּיחַ

וְהַפִּיחַ לְעִיֵּי

הַחֲרָבַת שֶׁלֶד