האשה האיטרת

פיטר הנדקה

שם מקור: Die Linkshändige Frau

תיאור

קלסיקה של פטר הנדקה, חתן פרס נובל לספרות לשנת 2019 ומגדולי הסופרים בימינו בשפה הגרמנית, בהוצאה מחודשת בכריכה רכה לספר שראה אור בעברית לראשונה בשנת 1997.

 

בספר שני סיפורים, משיאי הפרוזה של הנדקה: האשה האיטרת הוא סיפורה של מריינה, אשה בת שלושים, המחליטה להיפרד מבעלה ולפתוח בחיים עצמאיים; שעת התחושה האמיתית הוא סיפורו של גרגור קוישניג, נספח עיתונות בפריז, המקיץ מחלום שבו רצח אשה.

 

בשני הסיפורים מגלים הגיבורים לפתע שהם אינם יכולים להמשיך בשגרת חייהם. עליהם להגדיר את עולמם מחדש. נסיונם לחוות תחושה של אמת מתואר בסיפור הראשון מבחוץ, על ידי תיאור פעולותיה של מריינה, ובסיפור השני מבפנים - על ידי תיאור המתרחש בנפשו של גרגור. הסיפורים מבטאים את הקושי שבשבירת דפוסים ישנים, ואת חוסר יכולתם של מריינה וגרגור להישען על הסבר שיצדיק את השינוי שהם מחוללים בחייהם.

מתוך הספר

הברווז הזה הוא דמות הקומיקס היחידה שאני מרשה בכיתה, אני אפילו מעודדת אותה לקרוא את הרפתקאותיו העצובות. מן החיה הזאת, שתמיד היא קורבן, לומדים הילדים על צורות הקיום האנושי, יותר משיוכלו ללמוד אי פעם בביתם המרופד - בסביבה של בעלי בתים, במקום שהחיים מקבלים משמעות רק מחיקוי הטלוויזיה.

 

***

 

מהיום אני מנהל, אם כן, חיים כפולים, חשב. לא, בכלל לא חיים, לא רגילים ולא חדשים, כי חיים רגילים יהיו רק העמדת פנים, והחדשים בהכרח יותשו תוך כדי העמדת פנים שהכל כרגיל.