האיש שנתקע לו הפרצוף הזועף

אורי יצחק כץ

תיאור

גיבור הספר והמספר הראשי - בן דמותו של המחבר - מנסה לאתר סיפור נשכח שכתבו כנראה סבו וידידיו, בהם פרנץ קפקא, בפראג של ראשית המאה הקודמת.

 

במסעו הכמו-בלשי בעקבות היצירה האבודה, הוא נודד מצ'כוסלובקיה לירדן, מיפו לגוש עציון, ולא פחות מכך מתגלגל המחבר בין ז'אנרים של כתיבה, המנביעים עוד ועוד גלגולים למעשייה המזרח-אירופית הלא גמורה וממשיכים אותה באמצעות עלילות אחרות, הכתובות בסגנונות כתיבה מגוונות: נובלה בלשית המתרחשת במאה ה-23, ערבסקה סיפורית מפותלת בסגנון

אלף לילה ולילה, גרסה בסגנון החייל האמיץ שווייק לשירות צבאי במהלך מלחמת המפרץ, ועוד ועוד.

 

רומן ביכורים מסחררר של אורי יצחק כץ, שבו מופיע המחבר

עצמו כדמות קפקאית הנלכדת בין עלילות מתחלפות ואובדת

בסבך יחסיהם של האדם והמכונה.

 

מתוך הספר

האיש שנתקע לו הפרצוף הזועף

מאת: פאבל קלמצ'ק

מצ'כית: יצחק ישעיהו כץ
 
רשימה ראשונה - הועברה לחמדה אל־חוסייני במוצ"ש,
כ"ג בכסלו, 6.12.1947
 
~ פרק 1 ~ 
הפרצוף הזועף נתקע - אצל הרופא - התלבטות
 
הפרצוף הזועף נתקע
זה קרה קצת אחרי עשר בבוקר. המנהל הבכיר של "החברה הממשלתית לייצור עפרונות וציוד משרדי" ישב במשרדו כאשר נכנסה הפקידה שלו, גברת סוֹפזֶ'ק, עם כוס הקפה של עשר. נוסף לאיחור במועד ההגשה, הקפה היה ממותק יתר על המידה. הוא חשב להעיר לה אולם בשל מידע שהגיע לידיו, כמובן בשוגג ומבלי שדרש, על משבר ביחסים בין הפקידה לבעלה, כנראה בשל ניאופיו הרבים של זה האחרון, החליט לפטור את פקידתו הרשלנית במבט זועף בלבד. הוא כיווץ את הגבות, עיקם את הזווית השמאלית של פיו, ואז זה נתקע. גברת סופז'ק כבר יצאה מהחדר כשהיא ממלמלת התנצלות בלי שום כוונה לתקן את העוולה בהכנת קפה ראוי. מה גדולה היא סלידתה מהמין הגברי, חשב לעצמו, אך החליט לטפל בעניינה במועד מאוחר יותר בשל המצב החדש, פרצוף זעוף תקוע.