האיש שהשחית את העיירה

מארק טוויין

שם מקור: The Man that Corrupted Hadleyburg

תיאור

האיש שהשחית את העיירה הוא הספר השלישי בסדרת לוקוס קלאסי של ההוצאה העצמאית לוקוס בעריכת שירה חפר

 

הספר מספר את סיפורה של הדליברג, עיירה כה מכובדת וכה צדקנית עד שאי-אפשר להשחיתה. נכבדיה מטפחים מוניטין זה בגאווה רבה ושומרים עליו בקנאות. אולם כאשר מופיע בעיירה אלמוני ובאמתחתו הזדמנות לעושר מופלג, נושרת מסכת ניקיון הכפיים ונחשף הטבע האנושי בקטנותו ובחמדנותו.

 

 האיש שהשחית את העיירה היא מעשייה סטירית משובחת, המאופיינת בחוש ההומור המשובח של מארק טוויין, מן הסופרים הגדולים של הספרות האמריקאית והעולמית.  

 

מתוך הספר

הדבר היה לפני שנים רבות. הדְליבֶּרג הייתה העיירה הישרה והמהוגנת ביותר בכל האזור. המוניטין שלה נותר ללא דופי במשך שלושה דורות, והיא הייתה גאה בו יותר מבכל יתר נכסיה. כל כך הייתה גאה בו, וכל כך שקדה להבטיח שלא יוכתם, עד שאנשיה החלו להנחיל את עקרונות החיים המהוגנים לתינוקות בעודם בעריסה, ועשו אותם לאבן הפינה של חינוכם בשנים שלאחר מכן. נוסף על כך, בשנים המעצבות את אישיותם של הנערים הורחקו מהם כל הפיתויים, וזאת כדי להבטיח שיושרם יתחזק, יתחשל ויהיה להם לטבע שני. העיירות השכנות התקנאו בעליונות מעוררת כבוד זו, והן נטו לבוז לגאוותה של הדליברג ולכנותה יוהרה; ולמרות הכול היו אנוסות להודות שהדליברג היא באמת ובתמים עיירה שאי־אפשר להשחיתה.