בשר

אוריה שביט

תיאור

שני סיפורים חדשים של אוריה שביט:

 

בסיפור בשר, המתרחש לקראת סוף המאה ה-21, התנועה הצמחונית זכתה לניצחון, וברוב מדינות העולם אכילת בשר אינה חוקית. המפלגה הצמחונית נאבקת במפלגה הטבעונית על השלטון. אזרחי ישראל ניזונים מתחליפים, ורק הזקנים זוכרים זמנים אחרים. אחת מהם היא אלמנה, שלכבוד יום הולדתה של נכדתה האהובה מחליטה לקחת אותה למועדון בשר מחתרתי. הסבתא מבקשת להחיות טעם ישן נושן, אבל ההרפתקה של השתיים זוכה לתפנית בלתי צפויה.

במרכזו של הסיפור הרצח המושלם עומד מנהל שיווק חדור אמביציה שמעולם לא התגבר על בינוניותו. הוא נפלט משוק העבודה ואינו יודע כיצד למלא את זמנו. אפוף זעם הוא מחליט לנקום את הנקמה המושלמת ומתכנן ביסודיות וביצירתיות את הרצח המשפיל של המעסיק שפגע בו. רק נקמה, הוא מאמין, תאפשר לו לנשום שוב.

מתוך הספר

רות היתה האהובה על בוהקת מבין חמשת נכדיה. בוהקת הרגישה כך זמן רב, אבל יותר מאי פעם כששמעה את רות מנגנת את "מארש תורכי" של מוצרט בתחרות הפסנתרנים הצעירים בקונסרבטוריון העירוני. שם, בתחרות, רגע אחרי ההכרזה, כשהניפה רות בביישנות גאה את הצלחת המוכספת וקדה לקהל, החליטה בוהקת להצטרף לערב במועדון בשר מחתרתי. יהיה אשר יהיה, היא תגלה את מיקומו של מועדון כזה ומה צריך לעשות כדי להיכנס בשעריו. ועוד החליטה שהנסיעה תתרחש בעוד עשרה ימים, בערב שבת, יומיים לאחר יום הולדתה התשיעי של רות, והיא תצרף את נכדתה להרפתקה בלי לבקש רשות מנעמי. יחד הן יֵשבו מול מכשיר טלוויזיה של פעם ויטעמו קציצות בשר. קציצות בשר אמיתיות. כבר זמן ממושך, למעשה מאז אותה שיחה על הספסל עם חברתה אידה, רחשה אצל בוהקת רוח של מרי. רחשה בריחות, רחשה בתמונות. המהמורות שבדרך הרתיעו אותה בגלל אותו רפיון שהנחה את ימיה זה שנים רבות. עכשיו הרגישה שהמרי סוף סוף מושל בה, מכוון את מהלכיה בעוצמה.