בית גולדן

סלמאן רושדי

שם מקור: The Golden House

  • תרגום: ארז אשרוב
תיאור

ביום השבעתו של ברק אובמה, עובר מיליארדר אניגמטי לגור בפנינה האדריכלית של "הגנים" - קהילה סגורה בגריניץ' וילג', ניו יורק. הדיירים מסתקרנים מיידית מהשכן החדש, הזר והאקסצנטרי, המביא עמו את שלושת בניו הבוגרים: פטיה - אגורפוב ואלכוהוליסט, מתבודד מבריק ומיוסר; אפּוּ - אמן רב־תעוזה, טורף־כול מינית ורוחנית; ודי - בן 22, התינוק של המשפחה, שצופן סוד נפיץ אפילו מפני עצמו. אין אמא, אין רעיה; לפחות לא עד שווסיליסה, גולה רוסית חלקלקה, לוכדת את נירו גולדן בעשור השמיני לחייו והופכת להיות המלכה שלצדו.

 
המדריך שלנו לעולמם של בני משפחת גולדן הוא השכן רֶנֶה, קולנוען צעיר העורך תחקיר לסרט עליהם. הילת המסתורין האופפת אותם מושכת אותו להסתבך במריבות שלהם, בבגידות שלהם ובפשעים שלהם. בינתיים, נבל קומיקס פוצח במסע בחירות וולגרי לנשיאות, שהופך את ניו יורק על פניה.
 
בבית גולדן, שעלילתו מתרחשת בארצות הברית העכשווית, חוזר סלמאן רושדי לספרות ריאליסטית, באפוס מודרני של אהבה וטרור, אובדן והמצאה מחדש.
 
מתוך הספר

ביום ההשבעה של הנשיא החדש, כשדאגנו שהוא עשוי להירצח בעודו הולך יד ביד עם אשתו המרהיבה בינות להמונים המריעים, וכשרבים כל כך מאיתנו היו קרובים לחורבן כלכלי בעקבות התפוצצות בועת המשכנתאות, וכשאיזיס עדיין היתה אלה־אם מצרית, הגיע לעיר ניו יורק עם שלושת בניו היתומים־מאם מלך לא מוכתר מארץ ניכר, בן שבעים־ומשהו, על מנת לתפוס חזקה על ארמון הגלות שלו, והתנהג כאילו אין שום בעיה עם הארץ, או עם העולם, או עם הסיפור שלו.