ארץ אחרת

ג'יימס בולדווין

שם מקור: Another Country

תיאור

סוף סוף בעברית - קלסיקה מודרנית של ספרות אמריקאית בכלל וספרות אפרו-אמריקאית בפרט.

 

ארץ אחרת של ג'יימס בולדווין (1987-1924) נחשב לרומן הבשל ביותר של מי שהותיר את החותם הגדול ביותר על הספרות האפרו־אמריקאית בארצות הברית. זהו רומן על תשוקות - מיניות, גזעיות, פוליטיות, אמנותיות - שבמרכזו גברים ונשים, שחורים ולבנים, שמסכות הגזע והמגדר מופשטות מהם בידי אהבה ושנאה בשיאן ובשפלותן.


בניו יורק, בגריניץ' וילג' ובהארלם, חבריו ומשפחתו של רופוס סקוט מנסים לפרש את המסלול הטרגי שאהובם בחר להוליך בו את חייו בעקבות רומן אלים עם צעירה לבנה מהדרום. בפריז, אריק ג'ונס מתכונן לעזוב את אהובו איב ולשוב לניו יורק כדי לקדם את קריירת המשחק שלו. שובו של אריק יטלטל את החבורה הניו־יורקית ויאלץ את חבריה לבחון את עצמם ואת יחסם לרופוס באור חדש.


בולדווין כתב על נושאים רבים שהיו טאבו כאשר הספר ראה אור ב-1962, בהם ביסקסואליות, זוגות בין גזעיים ורומנים מחוץ לנישואים. כתיבתו זוכה כעת לעדנה ולעיון מחודש בעולם כולו. רעיונותיו בדבר שוויון זכויות מהדהדים כיום בעוצמה, לא פחות משהיו פורצי דרך בזמנם, ורגישותו הנדירה לכל מה שאנושי ממשיכה לגעת ללב עד היום. באחרונה ראה אור בעברית ספרו החדר של ג'ובאני, ובקרוב עתיד לראות אור בתרגום עברי גם קובץ הסיפורים הולכים לפגוש את האיש.

 

עוד מספרי בולדווין במגדלור

 

 

מתוך הספר

הוא הביט אל השדרה השביעית בכיכר טיימס. השעה הייתה אחרי חצות, והוא ישב בקולנוע, בשורה העליונה של היציע, מאז שתיים בצהריים. פעמיים העיר אותו המבטא האלים של הסרט האיטלקי, פעם אחת העיר אותו הסדרן, ופעמיים התעורר מאצבעות שהזדחלו בין ירכיו. הוא כבר היה עייף כל כך, הוא כבר ירד נמוך כל כך, שבקושי היה לו כוח לכעוס; שום דבר ששייך לו כבר לא היה שלו — לקחתם את המבחר, לא תיקחו גם את השאר? — אבל הוא רטן מתוך שינה וחשף את השיניים הלבנות בפניו הכהות ושיכל את רגליו. היציע כבר כמעט התרוקן אז, הסרט האיטלקי התקרב לשיא; רגליו כשלו במדרגות שאין להן סוף, מטה אל הרחוב. הוא היה רעב וחש שפיו מטונף. באיחור הבין, כשיצא מבין הדלתות, שהוא רוצה להשתין. והוא היה מרושש. ולא היה לו לאן ללכת.