ארנקטרטוק, האיש שהתגלגל בכל בעלי החיים

קנוד ראסמוסן

  • תרגום: אמיר שרפמן
  • עריכה: דניאלה בראלי
  • איור: אוריין שביט
  • עיצוב: סטודיו האיש הירוק
תיאור

יצירה יוצאת דופן לילדים מגיל 4 ומעלה, הכוללת סיפור, מידע מרתק על תרבות עתיקה, משחק לוח וגם צעצוע להרכבה עצמית.

 

הסיפור על ארנקטרטוק, האיש שהתגלגל בכל בעלי החיים סופר בעל פה בקרב שבטים שונים של בני האינואיט. בספר שלפנינו הוא מוגש בגרסה של שבט הנטצליק, כשהוא עטוף בתוכן עשיר. זהו ספר אקורדיון, שאפשר לדפדף בו כמו בספר רגיל, אך גם לפרוש אותו כדי לראות את כל הסיפור ולחזות בכל שינויי הצורה שבו כאיור אחד. האיורים של אוריין שביט מפיחים רוח חיים בעלילה, בבעלי החיים ובנופים, וגם שופכים אור על התרבות ועל הסגנון האמנותי שפיתחו בני האינואיט בצפון קנדה.

 

בגב האקורדיון מופיע משחק לוח שפיתח מייסד ומו"ל הוצאת פה ומתרגם הספר, אמיר שרפמן, המדמה את מעגל הנדודים של שבט הנטצליק וממחיש את אורח החיים המסורתי של בני תרבות זאת כציידים-לקטים. עוד בצד זה של האקורדיון: מידע על אודות בני האינואיט, מילון מאויר ובו הסברים על מונחים שמופיעים בסיפור ופרטים על המספר, בן שבט הנטצליק בשם קָקוֹרְטִינְגְנֶק אשר סיפר גרסה זו לחוקר הדני קנוד ראסמוסן בשנת 1923.

 

ואם לא די בכך, לכל ספר מצורפת גלויה, שממנה אפשר להכין צעצועים בהרכבה עצמית כמו דוב קוטב, מזחלת רתומה לכלבים ודמויות שבהן אפשר להשתמש כשחקנים על משחק הלוח.

 

הספר רואה אור בהוצאה העצמאית החדשה פה, ששמה לה למטרה להוציא לאור בעברית סיפורים שעברו בעל-פה מתרבויות עתיקות, ובה כבר ראה אור הספר סיפורים גרינלנדיים.