אמה

ג'יין אוסטן

שם מקור: Emma

תיאור

קלסיקה.

בתקופה בה אישה נמדדת על פי הצלחתה להינשא לגבר אמיד, אמה בת ה-21 אינה מרגישה כל צורך להתחתן. היא יפה, חכמה ועשירה. יש לה בית נוח, מזג נעים וסביבה שנושאת אליה עיניים מעריצות, והיא מעדיפה להקדיש את זמנה להתערבות בחיי האהבה של מכריה. אלא שהניסיון להשפיע על עניינים שבלב הזולת אינו מסתיים כפי שצפתה, ואמה מגלה שגם לבה שלה אינו חסין מפני שיברון ואהבה.

 

אמה נחשב לפסגת יצירתה הספרותית של ג'יין אוסטן. כדרכה, מצליחה אוסטן לתאר ברגישות ובשנינות את המתחולל בליבה של הגיבורה, ואינה מהססת לגעת בנושאים רגישים כמו כסף, מעמד, צביעות ומערכות יחסים. אמה זכה לעיבודים רבים לקולנוע, לטלוויזיה ולתיאטרון, והוא רואה אור בתרגום חדש לעברית מאת שי סנדיק, לרגל מלאת מאתיים שנה לפרסומו.

 

מתוך הספר

אֵמָה ווּדהַאוּז היתה יפה, חכמה ועשירה, היו לה בית נוח ומזג נעים, ודומה שנתברכה במיטב מעלות החיים גם יחד; מלאו לה כמעט עשרים ואחת שנים, ובתקופת חיים זו דברים מעטים בלבד הטרידו את מנוחתה או הכעיסו אותה.

היא הייתה הצעירה בשתי בנותיו של אב אוהב ומפנק עד מאוד, ובעקבות נישואי אחותה שימשה גבירת הבית מגיל צעיר למדי. אִמהּ מתה שנים רבות, רבות קודם לכן מכדי שתוכל לזכור בבירור את מגעה, ואת מקום האם מילאה אומנת שהייתה אישה נהדרת והרעיפה עליה חיבה לא פחותה מזו של אם.
שש־עשרה שנים בילתה העלמה טֵיילוֹר בקרב משפחתו של מר וודהאוז, פחות כאומנת ויותר כחברה, והיא רחשה אהבה רבה לשתי הבנות, אך לאֵמָה במיוחד. הקִרבה שנרקמה בין השתיים הייתה כקרבתן של אחיות. עוד לפני שחדלה העלמה טיילור מלשאת את תואר האומנת באופן רשמי, הִקשה עליה נועם מזגה להטיל מורא. וכיוון שצִלה של הסמכות כבר התפוגג מזמן, הן חיו יחדיו כשתי חברות הקשורות זו לזו בעבותות, ואֵמה עשתה ככל העולה על רוחה. היא רחשה הערכה רבה לשיקול דעתה של העלמה טיילור, אך הנחה אותה בעיקר שיקול דעתה שלה.