אלוהים, אתה שם? זאת אני, מרגרט

ג'ודי בלום

שם מקור: .Are You There God? It's Me, Margaret

תיאור

קלסיקה למתבגרות מאת הסופרת היהודייה-אמריקאית פורצת הדרך והמוערכת ג'ודי בלום, המתארת את קורותיה של ילדה לאם נוצרייה ואב יהודי, החווה את המעבר מילדות לנערות. לדברי בלום, דמות הגיבורה מבוססת על חוויותיה כשהיתה בגילה. 

 

מרגרט סימון בת השתיים־עשרה בדיוק עברה דירה לניו ג'רזי, וחשוב לה מאוד למצוא חן בעיני חברותיה החדשות. כשהן מקימות מועדון סודי כדי לדבר על עניינים אישיים כמו בנים, חזיות ומי כבר קיבלה מחזור, היא שמחה להצטרף. אבל החברות לא יודעות שמרגרט מגלה את כל הסודות למישהו אחר. 

 

אלוהים, אתה שם? היא שואלת, ומספרת לו הכל, אפילו על פיליפ לירוי, החתיך של הכיתה. כי למרגרט יש הרבה לבטים ושאלות - במי להתאהב? האם כדאי לה להיות יהודייה? מתי סוף־סוף יקנו לה חזייה? והיא דורשת תשובות, כי בלעדיהן, איך תוכל להתבגר?


אלוהים, אתה שם? זאת אני, מרגרט ראה אור לראשונה ב־1970 והיה לספר קאלט של בנות מתבגרות מאז ועד היום. הספר ראה אור בעברית בתרגומה של יעל אדמוני (הוצאת דביר כצמן, 1980). התרגום החדש של שהם סמיט מזמין דור חדש של קוראות העברית לפגוש את מרגרט סימון ולדלג בחברתה בהומור מעל המשוכות הגבוהות של גיל ההתבגרות. סמיט גם כתבה אחרית דבר לספר, שלא הודפסה. תוכלו לקרוא אותה באתר הפנקס, אפילו בלי מנוי.

מתוך הספר

בצילום: כריכת המהדורה הראשונה של הספר באנגלית, 1970