אימהות לסבית בישראל

אלונה פלג

תיאור

אצלנו אימהות לסבית היא חלק מהנורמה, אבל מתברר שלא בכל מקום, כפי שעולה מספר המבוסס על עבודת דוקטורט שכתבה אלונה פלג בתוכנית ללימודי מגדר בבר אילן ועוסק באימהות לסבית בישראל. 

 

בספר מובאים סיפורי החיים של הדור הראשון של אימהות לסביות בישראל, המאירים אותן כפורצות דרך אשר מתמודדות עם סטיגמה חברתית כפולה: סטיגמה ביחס לנטייה המינית שלהן וסטיגמה ביחס למשפחה ללא אב. פלג מציגה את נקודות החוזק של התא המשפחתי הלסבי, לצד הלחצים, הקשיים והאתגרים הייחודיים שעמם מתמודדים האימהות וילדיהן בתוך התא המשפחתי ומחוצה לו: מול משפחות המוצא, הסביבה הרפואית, החינוכית והחברתית.

 

הספר עוקב אחר ההבניה המתפתחת של הזהות הלסבית מפתולוגיה אישית לקטגוריה תרבותית אלטרנטיבית, תוך כדי התבוננות בתהליכי ניהול סטיגמה וניסוח של תודעה חדשה בקרב קבוצות מיעוט אשר התקרבו מהשוליים החברתיים למרכז. הוא בוחן את משמעות המעבר של נשים לסביות לאימהות ולמשפחתיות מנקודת המבט של הנשים עצמן: כיצד הן מנסחות את הזהות שלהן? איזה משמעות הן נותנות לחוויות חייהן?

 

בסוף הספר ניתן למצוא מתווה להכרה, שוויון והכלה של משפחות חד-מיניות, המציע עקרונות והמלצות יישומיות למקבלי החלטות ומעצבי מדיניות וכן למורים, יועצים חינוכיים, עובדים סוציאליים ומטפלים.