איה הג'ינג'ית וכל המשפחה

פוצ'ו (ישראל ויסלר)

תיאור

מרבי-המכר המפורסמים ביותר פרי עטו של פוצ'ו, הלא הוא ישראל ויסלר, שספריו ודמויותיו, בהן המורה לתנך שמילקיהו ואיה הג'ינגית, הכותבת כל אשר קרה לה ביומנה, היו חלק מהפולקלור הישראלי של ילדי שנות השישים והשבעים של

המאה העשרים.

 
איה הג'ינג'ית, שראה אור בשנת 1960 בהוצאת מסדה, מספר על ההתבגרות הישראלית העירונית האשכנזית, על טקסיה המשונים, מסדר פסח עם הדודים מהכפר ועד לטיולים עם הסוסיתא (לצעירים נספר כי היה זה רכב תוצרת ישראל, שיוצר בשלושה דגמים בשנים 1978-1960).

 

מתוך הספר

כל העניין התחיל בגלל נלי, אחי הקטן. היצור הפראי הזה הדהים אותי ערב אחד, כשתפסתי אותו שרוע ללא תנועה על הספה והוא... כן - במו עייני ראיתי - ...קורא.
אחוזת תמהון עצמתי ופקחתי את עייני ואז חלף בי רעד: אחי היה מחזיק בידו את יומני, זה אשר על עטיפתו כתבתי באותיות ברורות: "בשום אופן לא להציץ!!!"
כל תוכחותיי והטפות המוסר אשר חלקתי לו בכף יד רחבה, לא הועילו. לא זו בלבד שלא חדל להציץ ביומן, אלא אף מצא לנכון לנקום בי ולהראותו לאורי, החבר שלי, בעד 5 בולים לכל הצצה. ביאושי פניתי לאמא ואבא. הם חשו לעזרתי, צעקו על נלי בקוליי קולות ודחסו לתוך אוזניו הקטנות את כל החלק הראשון של תולדות הציונות ותורת המוסר. אחר כך, חטפו מידיו את המחברת ולא נתנו לי אותה בחזרה, עד שלא גמרו לקרוא את כולה. תקוותי האחרונה אבדה, ראיתי שבדרכי שלום וצדק לא אצליח להסתיר את סודותיי הפרטיים מעיני הקוראים והבנתי כי נשארה לי רק דרך אחת ויחידה למנוע בעד העולם מלהציץ ביומני, בדלית ברירה החלטתי להשתמש בדרך זו - הלכתי ומסרתי את היומן לבית הדפוס.