אחרי הספירה

דורית שילה

תיאור

קובץ סיפורים של חוקרת הספרות והמתרגמת דורית שילה, מעורכות כתב העת הספרותי המשובח המוסך, ובלבו תלויה ועומדת שאלת השייכות - המשפחתית, החברתית, הלאומית.

 

הדמויות הניצבות במרכז הסיפורים שבות ותוהות על מקומן בעולם ובמרחב - מקום גיאוגרפי אך גם מקום מנטלי וכרונולוגי. גיבוריה של דורית שילה שובי לב ומלאי הומור, והם משקיפים מן הצד על עצמם ועל הסובב אותם בשילוב נדיר שהמספרת יוצרת בסגנונה הייחודי והמדויק.

 

הדימוי הנפלא על כריכת הספר: דורית נחמיאס, היחידה לפיזור הפגנות 4911 (2019 טכניקה מעורבת)

 
מתוך הספר
חודש נובמבר טיפס עליה כמו צמח קיסוס מעצבן שנטפל אל קירות הבניינים בספר של בלזק. נטפל אל חומות האבן וגם אליה, הקוראת, שרוצה כבר בקוצר רוח להתקדם בספר. ככה מטפס עליי נובמבר, היא חשבה, בדיוק ככה. הוא לא אמור לעניין אף אחת, החודש הזה, אבל הסופר מתעקש לשים אותו שם, מטפס על קירות הראש שלה ומתפרש על פני פסקאות ארוכות. תמיד דמיינה את הסיפורים של בלזק מתרחשים בחושך, וכל הגיבורות לובשות שחור־אפור, וכל הצמחים, הרחובות והבתים המתוארים לפרטי פרטים שטופים בכל מיני גוונים של ירוק כהה־חום־כחלחל, כמו צבע של עלי שלכת שנרקבו בגשם. חודש נובמבר הזה נתקע על קירות האכסניה המהוגנת של מדאם ווֹקֶה וסגר על הדיירים הסועדים את לבם במרק התפל שבישלה להם בעלת הפנסיון הקמצנית. 

[מתוך הסיפור נובמבר]