קרל אובה קנאוסגורד

תיאור

קרל אובה קנאוסגורד (בנורווגית: Karl Ove Knausgård; נולד ב-6 בדצמבר 1968) הוא סופר נורווגי המתגורר בשוודיה.

 

יצירת הביכורים של קנאוסגורד, רומן בשם "מחוץ לעולם" (Ute av verden), התפרסמה ב-1998. הרומן זכה בפרס מבקרי הספרות הנורווגיים. הייתה זו הפעם הראשונה בתולדות הפרס שהוא הוענק לספר ביכורים. הנובלה השנייה שלו, "לכל זמן" (En Tid for Alt), מספרת את סיפוריהם של מלאכים על פני כדור הארץ תוך שילוב חלקי של סיפורים תנ"כיים. הספר זכה למספר פרסים והיה מועמד לפרס מועצת הספרות הנורדית ולפרס הספרותי הבינלאומי של דבלין.

 

שני ספריו הקודמים של קנאוסגורד זכו לשבחי הביקורת, אך סדרת הספרים האוטוביוגרפית שלו, "המאבק שלי" (Min Kamp), פרסמה את שמו בכל נורווגיה. הסדרה כוללת שלושה ספרים: "מוות במשפחה" (הוצאת מודן, 2014), "גבר מאוהב" (הוצאת מודן, 2016) ו"ילדות" (הוצאת מודן, 2017). הסדרה פורסמה בין 2009 ל-2017 וזכתה להצלחה מסחרית, נמכרה בכחצי מיליון עותקים בנורווגיה, תורגמה ל-22 שפות ועוררה מחלוקת רבה. החשיפה האישית של קנאוסגורד - חייו האישיים, יחסיו עם אביו השתלטן והאלים, תיאור בני משפחתו וחבריו - התקבלה בביקורת בחברה הנורווגית הלותרנית השמרנית. גם שם הסדרה, כשם ספרו של היטלר, מיין קאמפף, עורר ביקורת.

 

בראיון עם אשתו הראשונה, טוניה אורסלנד (Tonje Aursland), שמופיעה בחלק מספרי הסדרה, הודה קנאוסגורד שעשה "עסקה פאוסטיאנית" - הוא זכה להצלחה ספרותית, מסחרית וביקורתית, אבל הקריב את יחסיו הטובים עם חברים ובני משפחה.

ילדות | תרגום | נורווגיה | מוות במשפחה | המאבק שלי | גבר מאוהב

ספרים מאת קרל אובה קנאוסגורד