ע. הלל

תיאור

הלל עומר, המוכר בשמו הספרותי ע. הלל (אוגוסט 1926-יוני 1990) היה סופר, משורר ואדריכל נוף ישראלי, שהתפרסם בעיקר בשיריו לילדים.

 

כמה עובדות ש(אולי) לא ידעתם על ע. הלל:

 

שיריו הראשונים נדפסו תחת השם הלל עוגני בעיתון משמר. אברהם שלונסקי הוא שהמליץ לו לאמץ את שם העט ע. הלל, וכך חתם על שיריו שפורסמו בעיתון דבר לילדים משנת 1947 ואילך.

 

הלל נולד בקיבוץ משמר העמק, התנדב לפלמ"ח והשתתף במלחמת העצמאות כסייר בקרבות משמר העמק.

 

רובנו מכירים את הלל בזכות סיפוריו ושיריו לילדים, אבל פוגשים אותו בלי דעת גם בכל פעם שאנו מסתובבים בירושלים, בתל אביב-יפו ובמקומות רבים אחרים בארץ: לאחר מלחמת 1948 נסע לצרפת ולמד אדריכלות נוף. בשובו היה מתכנן גנים בירושלים ובתל אביב. בין השאר תכנן את מוזיאון האצ"ל וגן צ'רלס קלור בתל אביב, גן הפסגה ביפו, גן המנורה וכמה מהגנים של קמפוס האוניברסיטה העברית בגבעת רם, ירושלים. תכנן גם רחובות וגנים באשדוד, נצרת עילית, ערד ובקיבוצים רבים.

 

בצרפת נישא הלל לציפורה, ועמה שב ארצה לקיבוצו. בשנת 1954 עזב את הקיבוץ ועבר להתגורר בירושלים, וכחמש שנים אחר כך עבר עם משפחתו לתל אביב והשתקע בה.

 

שיריו השובבים, עתירי הדמיון, ההומור ומשחקי הלשון ראו אור בספרים שונים (ראו למטה) וזכו גם לביצועים רבים. שירים רבים הולחנו בידי סשה ארגוב. עוד הלחינו משיריו: נעמי שמר, דודו זר, אריה לבנון, דובי זלצר, חנה הכהן, בנימין עמר. בין המבצעים: חווה אלברשטיין, יוסי בנאי, אריק איינשטיין, יהודית רביץ, שלומי שבן, שלמה ארצי, אורה זיטנר, החמציצים, צילה ועזרא דגן, דני מסינג, התרנגולים, שרית חדד, ירדנה ארזי.

 

הלל אהב מאוד לחדש פעלים:

"ובינתיים הסלט מסתַלֵּט לאט לאט"

"כולכם ריקים, פוחזים ושוטים! סִפְלֵל הספל בכל פה"

"שום כלום ולא כל מאום ואל תקשקשו לי! קִמְקֵם הקומקום"

"מי שרוצה להיות אריה - שיְאַרְיֵה, מי שרוצה להיות קרוקודיל - שיְקְרַקְדֵל! מי שרוצה להיות ציפור - שיְצְפַּרְפֵּר".

 

ע. הלל פרסם גם ספרי שירה למבוגרים וספר פרוזה אוטוביוגרפי.

 

ב-1978 זכה בעיטור כריסטיאן אנדרסן לספרות ילדים ונוער עבור ספרו דודי שמחה, ובהמשך הוענקו לו פרסים ספרותיים נוספים: פרס יעקב פיכמן (1986), פרס זאב לספרות ילדים ונוער על מפעל חיים (1987) וכן זכייה שנייה בעיטור אנדרסן על ספרו ענן ביד (1990).

 

הלל היה אביהן של שלוש בנות: הסופרת, המחזאית ובמאית התיאטרון טל עומר; השחקנית, הסטנדאפיסטית והאמנית החזותית נולי עומר; והילה עומר. כשהיו בנותיו ילדות קטנות, הן ידעו היטב שכשאביהן מסתגר בחדרו אין להפריע ואסור להרעיש. בחשאי היו מציצות ורואות אותו נאבק בגיליונות גדולים של נייר עיתון מחוספס. הוא היה כותב עליהם בכתב ידו המיוחד, תערובת של אותיות כתב רבועות ואותיות כתיב עגולות, בעט שבה השתמש בעבודתו היומיומית כאדריכל גנים ונוף.

 

ב-1990 נפטר ע. הלל ממחלת לב, והובא למנוחות בקיבוץ שבו נולד, משמר העמק.

שירה | שירי ילדים | ספרות ילדים | קלסיקה | ע. הלל

ספרים מאת ע. הלל