ניר ברעם

תיאור

ניר ברעם (נולד ב-2 ביוני 1976) הוא סופר, עורך ספרותי ופובליציסט ישראלי. חתן פרס ראש הממשלה לסופרים. ברעם נולד וגדל בשכונת בית הכרם בירושלים, בוגר התיכון ליד"ה. בעל תואר ראשון בספרות עברית מאוניברסיטת תל אביב.

 

בשנת 2006 ספרו השלישי, מחזיר החלומות, הפך לרב-מכר, זכה לשבחים רבים, וזיכה אותו במועמדות לפרס ספיר בשנת 2007. בשנת 2010 ראה אור "אנשים טובים", ספרו הרביעי, בהוצאת "עם עובד". זהו רומן רחב יריעה, המושפע במבנהו מן הרומן האירופי הקלאסי, ומתמקד בהתנהגותם של אנשים רגילים בימי מלחמת העולם השנייה. "אנשים טובים" מגולל את סיפורם של חוקר השווקים תומאס הייזלברג מברלין, מניפולטור בעל כישרון רב בהמצאת מודלים לחקר הפסיכולוגיה של עמים שונים באירופה, והצעירה אלכסנדרה וייסברג מלנינגרד, בת למשפחת אינטלקטואלים הנחשדת בסיוע לגורמי האופוזיציה. במהלך הספר מחליטים תומאס ואלכסנדרה לשתף פעולה עם המשטרים בארצותיהם ובמהרה עולים לגדולה: תומאס במשרד החוץ הנאצי ואלכסנדרה במשטרה החשאית הסובייטית. אך בעודם אחראים, מתוקף תפקידם, למעשים מזוויעים, השניים עדיין מאמינים שהם עושים את הרע במיעוטו. "אנשים טובים" עורר פולמוס רחב בישראל, היה לרב מכר, ונבחר לרשימה הקצרה של פרס ספיר לשנת 2010.

 

בהשראת ספרו "הארץ שמעבר להרים" משנת 2016 יצר ברעם סרט דוקומנטרי, יחד עם הבמאי מיכאל אללו. בסרט יצא ברעם למסע בגדה המערבית ובמזרח ירושלים, בהן לא ביקר מזה שנים, פגש וריאיין פלסטינים, אנשי פת"ח וחמאס, וכן ישראלים מתנחלים, והאזין לעמדותיהם ביחס לפתרון אפשרי לסכסוך הישראלי-פלסטיני. הסרט שודר וזכה בפרס אופיר בקטגוריית הסרט התיעודי הקצר הטוב ביותר לשנת 2018.

בשנת 2018 יצא ספרו "יקיצה" המועמד לפרס ספיר של שנת 2019. 

 

בנוסף לכתיבתו, ברעם עורך את סדרת 972 בהוצאת "עם עובד". סדרה זו עוסקת בספרי עיון מנקודת מבט ביקורתית. שני הספרים האחרונים שראו אור בסדרה הם ספריהם של גלעד צוקרמן העוסק בשפה הישראלית, וספרו של יהודה שנהב העוסק בתודעת השמאל הישראלי. בנוסף, עורך ברעם את סדרת הקלאסיקה ב"עם עובד", ששמה לה מטרה להוציא ולערוך מחדש קלאסיקות מערביות ספרותיות.

 

ברעם הוא בנו של השר וחבר הכנסת לשעבר עוזי ברעם ונכדו של השר לשעבר משה ברעם, ומזוהה עם מחנה השמאל הן בתחום המדיני והן בתחום החברתי. הוא כותב לעיתים טורי דעות, בין השאר בעיתון הארץ, ומרבה להופיע בתקשורת ולהציג את עמדותיו. בקיץ 2006 היה ברעם אחד מיוזמי עצומת הסופרים הצעירים, שיצאו בקריאה להפסיק את הלחימה במהלך מלחמת לבנון השנייה. ברעם היה ממקימי "התנועה החדשה", גוף פוליטי שמאלני שהוקם למטרת איחוד עם מפלגת מרצ, אולם לאחר מכן נסוג מתמיכתו וטען שתמיכת התנועה החדשה-מרצ במבצע עופרת יצוקה מהווה כישלון מוסרי, והטיל ספק ביכולתה להביא את השינוי בפוליטיקה שעליו הכריזו בעת הקמת המפלגה.

פרוזה | מקור

ספרים מאת ניר ברעם