מוריס סנדק

תיאור

מוריס ברנרד סֶנדק (1928 - 2012) היה צייר, מאייר וסופר יהודי-אמריקאי. סנדק נחשב אחד מגדולי המאיירים של ספרי ילדים בעולם, וכסופר ילדים גדול בזכות עצמו. הוא זכה בפרסים רבים על עבודתו הספרותית, ובהם במדליית קלדקוט, ובשנת 1970 בקטגוריית המאיירים של פרס אנדרסן. כמו כן זכה בשנת 1983 בפרס וילדר על מכלול יצירתו, ובפרס החשוב לזכרה של אסטריד לינדגרן.

 

סנדק נולד בברוקלין שבניו יורק, למשפחה של מהגרים יהודים מעיירה קטנה ליד ורשה שבפולין. אביו היה מספר סיפורים מחונן, שהעלה בסיפוריו שבעל פה גם את תולדות המשפחה וגם מציאות סיפורית מרתקת ושובת לב. אחיו הבכור של סנדק היה צייר, וסנדק סיפר שמקור יצירתו השופעת היו סיפורי אביו וציורי אחיו. מוריס סנדק החל לצייר ולפרסם איורים וציורי קומיקס עוד בהיותו תלמיד בבית ספר תיכון שבו למד. בהמשך השתתף בלימודי ערב בבית ספר לציור.

 

סנדק עצב חלונות ראווה לפרנסתו ופרסומו בתחום זה יצא כשעיצב את חלונות הראווה של בית מסחר גדול לצעצועים. בשנת 1951 בהמלצתו של בעל החנות, שוורץ, אייר את ספרו הראשון, "שבת שלום לכולם", שהודפס על ידי ארגון בתי הכנסת המאוחדים בניו יורק וזכה לתפוצה רחבה. הספר השני שאייר היה ספר מתורגם של הסופר הצרפתי מרסל איימה. מאז אייר מאות ספרים שאת חלקם כתב בעצמו. בין הסופרים הידועים שאייר מספריהם אפשר למצוא את יצחק בשביס-זינגר, האחים גרים, מיינדרט דה יונג, שרלוט זולוטוב, רות קראוס, הנס כריסטיאן אנדרסן, רוברט גרייבס, רנדל ג'רל, את"א הופמן, ג'ק סנדק אחיו, ורבים אחרים.

 

סנדק היה הומוסקסואל, אך הסתיר זאת מהציבור ושמר על פרטיות בחייו האישיים מחשש שזה יפגע במקצועו כסופר ילדים. סנדק נפטר ב-8 במאי 2012, בגיל 83.

ילדים | איור | מוריס סנדק | maurice sendak

ספרים מאת מוריס סנדק