לואיס קרול

תיאור

לואיס קרול (27 בינואר 1832 - 14 בינואר) שם העט של צ'ארלס לוטווידג' דודג'סון, היה סופר, מתמטיקאי, לוגיקן, צלם, מרצה, ממציא ופילוסוף בריטי.

 

מימיו ועד היום, מיומנותו של לואיס קרול במשחקי-מילים, היגיון אבסורדי, לוגיקה, איגיון ופנטסיה ריתקה אליו קוראים צעירים ומבוגרים כאחד. השפעתו ניכרת לא רק בספרות הילדים, אלא אף על סופרים כג'יימס ג'ויס והספרות במאה העשרים בכלל. יצירותיו הידועות ביותר הן הספרים הרפתקאות אליס בארץ הפלאות והמשכו מבעד למראה, וכן פואמת האיגיון ציד הסנרק. כמו כן, כתב קרול מספר ספרים בנושאי מתמטיקה, חידות מתמטיות ולוגיות, ועוד ספר ילדים.

 

הוא נולד בכפר דיירסברי שבמחוז צ'שייר, הילד השלישי במשפחה של 11 ילדים, מתוכם שבע בנות. אביו היה כומר הכפר, אשר עלה במעמדו בכנסייה עד לדרגת סגן בישוף. אביו היה גם מתמטיקאי מוכשר וגם חובב איגיון, ממנו  ירש את חיבתו לנושא. בגיל 12 נשלח ללמוד בבית ספר פרטי בריצ'מונד, וב-1845 עבר ללמוד בפנימיה.

 

ב-1851 התחיל ללמוד בקרייסט צ'רץ' קולג' היוקרתי של אוניברסיטת אוקספורד, יומיים לאחר תחילת לימודיו מתה אמו והשאירה משפחה מוכת הלם ויגון. בקולג' למד לימודים קלאסיים ומתמטיקה, והצטיין בלימודיו. ב-1855 הפך למרצה למתמטיקה באוקספורד. התנאי להיות מרצה מן המנין באותה תקופה, היה להפוך לכומר ולא להינשא, וקרול הסכים לתנאים אלה. בגיל 23 התמנה לכומר, ואוקספורד הפכה לביתו.

 

הוא פרסם חיבורים במתמטיקה ולוגיקה. מומחים כיום אינם מיחסים עניין מיוחד לחיבוריו במתמטיקה, הנחשבים לכתובים ברוח המסורת. לעומת זאת חיבוריו בלוגיקה, כמו "חידה לוגית" ו"לוגיקה סימבולית" וכן פרדוקסים שהציע ופתרונותיהם דוגמת הפרדוקס שהוצג בדיאלוג "מה אמר הצב לאכילס", נחשבים למקוריים ומקדימים את זמנם. הוא לא אהב ללמד והרצאותיו נודעו כמשעממות.

 

מבין תחביביו הרבים, היו תיאטרון וציור. בתיאטרון גילה עניין הן בדרמה רצינית, והן ביצירות קלילות יותר כמו קומדיה מוזיקלית ופנטומימה. הוא שלח ציורים פרי עטו למוסף הומוריסטי של "הטיימס", וכאשר אלה נדחו לפרסום, התחיל לעסוק בצילום, שהיה אז בראשית התפתחותו. הוא הרבה לצלם אנשים מפורסמים כמו השחקנית אלן טרי, גבריאל דנטה רוזטי והמשורר אלפרד טניסון. הצילומים זכו להערכה, ואחד מצילומיו אף נשלח לייצג את אנגליה בתערוכה בינלאומית.

 

בנוסף לעבודתו האקדמית כתב שירים וסיפורים קצרים. בין השנים 1854 ל-1856 הופיעו יצירותיו בכתבי עת שונים. כתיבתו הייתה מבדחת ולפעמים סאטירית. ב-1856 פרסם לראשונה שיר החתום בשם לואיס קרול, השם הוא משחק מילים על שמו בתרגום ללטינית ובחזרה לאנגלית. פרסומו הגדול הגיע עם הספר הרפתקאות אליס בארץ הפלאות אשר יצא לאור ב-1865 וזכה להצלחה אדירה.

 

אף על פי שלואיס קרול זכה להצלחה רבה, דודג'סון נשאר באלמוניות יחסית. הוא התנכר לדמות של כותב ספרי אליס, וכשהיה מקבל מכתבים עבור לואיס קרול היה מחזיר אותם לשולח. הוא המשיך ללמד בכרייסט צ'רץ' עד 1881. הוא נודע כטיפוס אקסצנטרי ומתבודד, אשר עזב את אנגליה רק פעם אחת בחייו. בסוף ימיו עבר לחיות עם אחיותיו בסארי, ונשאר לגור שם עד מותו בגיל 65 מדלקת ריאות ב-1898.

 

צילום: גטי אימג'

לואיס קרול | סיפורת

ספרים מאת לואיס קרול