לב טולסטוי

תיאור

לב ניקולייביץ' טולסטוי (9 בספטמבר 1828 - 20 בנובמבר 1910)  היה סופר והוגה רוסי שנודע בזכות שורה של יצירות מופת, שהמוכרות בהן הן מלחמה ושלום ואנה קארנינה, המהוות בעיני רבים את שיאו של הרומן הריאליסטי. הפילוסופיה הפציפיסטית של טולסטוי וקריאתו להתנגדות לא אלימה הותירו רושם עז אף הם ואומצו על ידי מהטמה גאנדי, טנזין גיאטסו ומרטין לותר קינג כשיטת מאבק.

 

הוא נולד והתגורר רוב חייו באחוזה משפחתית ביסנאיה פוליאנה. טולסטוי נולד בשנת 1828 באחוזת יסנאיה פוליאנה במחוז טולה שברוסיה, והיה הרביעי מבין חמשת ילדיהם של מריה וניקולאי איליץ' טולסטוי, שהיה מוותיקי מלחמת רוסיה-צרפת. הוריו מתו בילדותו, והוא ואחיו גודלו בידי קרובי משפחה.

 

בשנת 1844 החל ללמוד משפטים ושפות המזרח באוניברסיטת קאזאן. טולסטוי עזב את לימודיו מבלי לסיימם, וחזר לאחוזת משפחתו, תוך שהוא מבלה חלק ניכר מזמנו במוסקבה ובסנט פטרבורג. בשנת 1851, לאחר ששקע בחובות עקב הימורים, עבר עם אחיו המבוגר ממנו לקווקז והתגייס לצבא. באותה עת החל לכתוב. אחרי מלחמת קרים השתחרר מהצבא. בשנת 1857 ושוב ב-1860 ערך טיולים באירופה. בזמן שהותו בפריז היה עד להוצאה להורג, חוויה שהשפיעה עליו עמוקות. במסע השני פגש את ויקטור הוגו ואת האנרכיסט פייר-ז'וזף פרודון, שהשפיעו על כתביו. מעקבות הרעיונות שספג במסעותיו הקים, כשחזר, בתי ספר לילדי הצמיתים שבאחוזתו.

 

ב-23 בספטמבר 1862 התחתן עם סופיה אנדרייבה בהרס, בתו של רופא החצר, שהייתה צעירה ממנו ב-16 שנה ונולדו להם 13 ילדים מתוכם רק 8 הגיעו לבגרות. לפחות ילד נוסף אחד נולד מחוץ למסגרת הנישואין. ב-1881 עבר עם משפחתו למוסקבה.

 

ברומן הנעורים שלו, ילדות, נעורים, עלומים (1852–1856) מתאר טולסטוי בחיות ובחדות התפישה הפסיכולוגית האופיינית לכתיבתו את ילדותו כבנו של בעל אחוזות עשיר. כבר ביצירה זו ניכר העימות הפנימי בין אריסטוקרטיה למעמד הפועלים. למרות חוסר הבשלות, ניכר ביצירה כשרונו הכביר והקנו לסופר הצעיר מקום מכובד בין יוצרי הדור.

 

בתחילת שנות ה-50 של המאה ה-19 נטל טולסטוי חלק במלחמת קרים כסגן בצבא הרוסי. החוויה עוררה בו אימה וסלידה וחיזקה את הפציפיזם שלו. טולסטוי תיאר את חוויותיו מהמלחמה בספר סיפורי סבסטופול שיצא לאור בשנת 1856.

 

בשנת 1869, הוציא לאור את הרומן רחב היריעה מלחמה ושלום, שחלקים ממנו פורסמו בכתב העת הספרותי השליח הרוסי בשנים 1865–1869.  בשנת 1877 ראה אור בשלמותו הרומן אנה קארנינה, אשר פורסם בתחילה כסדרה בהמשכים בירחון, הספר נחשב לאחד הרומנים הטובים ביותר שנכתבו אי פעם. דוסטויבסקי, בן זמנו של טולסטוי, אמר על הספר שהוא "יצירת אמנות חסרת פגמים". ב-1889 הוציא לאור את הנובלה סונאטת קרויצר. נובלה זו הסעירה את הרוחות ברוסיה ונחשבה בפי רבים לשערורייתית ממש.

 

למרות היותו בן אצולה, נטה טולסטוי לתפיסות מהפכניות אנרכיסטיות והתנגד לשלטון כוחני ומנגנוני כוח. טולסטוי הושפע מהגותו של קרל מרקס, אף שחלק עליו בנושאים רבים. נוסף על כך, הוא היה צמחוני ובמסגרת פעילותו כאיש חינוך כתב טולסטוי כמה כתבי עת בתחום החינוך, והאמין בחינוך אנרכי חסר מתודה.

 

דיוקן: אליה אפימוביץ' רפין 

ספרות רוסית | סיפורת | לב טולסטוי

ספרים מאת לב טולסטוי