יערה שחורי

תיאור

יערה שחורי (נולדה ב-28 ביוני 1977) היא סופרת, משוררת, עורכת ודוקטור לספרות עברית.

 

שחורי נולדה בתל אביב בשנת 1977 וגדלה בקיבוץ אפק. היא בעלת תואר דוקטור מהחוג לספרות עברית באוניברסיטה העברית בירושלים. עבודת התזה שלה בתואר השני, שאותה כתבה בחוג לתורת הספרות באוניברסיטת תל אביב עוסקת במימדים אינטרטקסטואליים בשירתה של דליה רביקוביץ'. עבודת הדוקטורט שלה חקרה את הפן האימהי ביצירת חיים נחמן ביאליק.

 

שחורי היא עורכת ספרי מקור בהוצאת כתר ספרים. בעבר הייתה גם עורכת הפרוזה במפעל קסת לספרות ביכורים השייך למרכז הספר והספריות. בהוצאת כתר היא החלה את דרכה המקצועית כעורכת תחום הקלאסיקה של ההוצאה בשנת 2007. בסדרת הקלאסיקה והקלאסיקה המודרנית שערכה ראו אור ספרים של טרומן קפוטה, סימון דה בובואר, וירג'יניה וולף, אלפרד דה מיסה, קייט שופן, מרגריט דיראס ועוד.

 

שחורי הייתה בין יוזמי ועורכי אסופות שירים פוליטיות אדומה ולצאת. שתי האסופות יצאו במסגרת המגזין הפוליטי אתגר, שבו שימשה חברת מערכת. שחורי גם אחראית על גילוי שירים גנוזים של המשוררת יונה וולך, שנמצאו במחברותיה וביומניה. שראו אור בספר זאת היונה אשר ערכו הלית ישורון ויאיר קידר ויצא לאור בהוצאת מודן ב-2013. בספר הופיע גם מאמר פרי עטה על אותם שירים אחרונים של וולך.

 

לאורך השנים התפרסמו שיריה וסיפוריה בכתבי עת שונים. בנוסף כתבה רשימות רבות של ביקורת ספרות ותרבות, אשר התפרסמו בעיתונות. ב-2010 התפרסם ספרה הראשון, אצבע, שן, כנף, ספר שירה, בהוצאת עם עובד. בשנת 2013 ראה אור ספר הפרוזה שנות החלב, שבו שלוש נובלות וסיפור קצר אחד. בשנת 2016 התפרסם הרומן אקווריום. ב-2019 יצא לאור הממואר שנות העשרים.

 

שנת 2017 זכתה בפרס ברנשטיין לרומן עברי מקורי לשנת תשע"ז על ספרה אקווריום. כמו כן, באותה שנה זכתה במלגה מטעם קרן פולברייט, קרן חינוך אמריקה-ישראל, לצורך השתתפות בתוכנית הכותבים הבינלאומית בבית הכותבים באיווה סיטי, שבארצות הברית.

 

שחורי נשואה לאמן גיא בן נר ולשניים בת משותפת.

צילום: תומי הרפז

ילדות | נובלות | שנות החלב | יערה שחורי | שנות העשרים | אקווריום

ספרים מאת יערה שחורי