ויליאם פוקנר

תיאור

ויליאם פוקנר (באנגלית: William Faulkner;‏ 25 בספטמבר 1897 - 6 ביולי 1962) היה סופר ומשורר אמריקאי זוכה פרס נובל לשנת 1949 ופרס פוליצר.

 

פוקנר נולד למשפחה ותיקה של מושלים ומדינאים וגדל במדינת מיסיסיפי בארצות הברית. הוא למד באוניברסיטת מיסיסיפי.

 

בשנים הראשונות לאחר מלחמת העולם הראשונה עסק בעבודות שונות, הוא היה בין השאר צבּע, נגר, דייג, עיתונאי, פקיד בחנות ספרים ומנהל דואר באוניברסיטה. כשהיה עיתונאי בניו אורלינס התחיל לכתוב את הרומן הראשון שלו, "שכר חייל", שראה אור ב-1926. בשנת 1929 נשא אישה והשתקע באוקספורד שבמיסיסיפי.

 

רוב ספריו מוצאים בהוצאות קטנות ונמכרו מעט. לאורך רוב שנות עבודתו כסופר הוא נאלץ לעבוד בהוליווד ועבד כתסריטאי, לרוב בהפקות זולות. כיום נחשב פוקנר לאחד הסופרים האמריקאים הגדולים של המאה העשרים. לצד רומנים כתב פוקנר גם שירים, ספרי מתח וסיפורים קצרים.

 

כתיבתו נובעת מתולדות משפחתו ואזור מגוריו. הוא תיאר את החברה הדרומית המנוונת בארצו, ואת ההתנגשות המתמדת בין לבנים ושחורים. נוסף על כך הוא שילב אגדות מקומיות בתוך סיפורי ארץ הדרום. מקום ההתרחשות העיקרי של ספריו הוא בעיר ג'פרסון במחוז הבדוי יוֹקְנָפָּטוֹפָה, צירוף של כמה ערים ועיירות במיסיסיפי. סיפוריו מורכבים מנקודות מבט שונות, פעמים רבות העלילה נעה באפיקי זמן שונים. הוא הרבה להשתמש בטכניקה הספרותית של זרם התודעה.

 

הוא נפטר ביולי 1962 בבית החולים באוקספורד, מיסיסיפי, בעקבות התקף לב.

 

תמונה: קארל ואן וכטן

 

 

סיפורים | נובל | בבוא מותי

ספרים מאת ויליאם פוקנר