ג'ורג' אורוול

תיאור

ג'ורג' אורוול (George Orwell, יוני 1903–ינואר 1950) הוא כינויו הספרותי של אריק ארתור בְּלֵייר, שהיה סופר אנגלי ומחשובי הסופרים של המאה העשרים. אורוול התריע בכתיבתו כנגד אובדן חירות המחשבה האנושית בחברה המודרנית, הנשלטת על ידי משטרים טוטליטריים אפלים.

 

בלייר נולד בהודו, שם שימש אביו פקיד זוטר בשירות האימפריה הבריטית. כשהיה בן שמונה חזר עם אמו ואחותו לאנגליה. הוריו שלחו אותו לפנימייה פרטית לבנים - מוסד שבלייר למד לשנוא. כעבור שנים כתב את החיבור אוטוביוגרפי Such, such were the joys  (שאותו התיר לפרסם רק לאחר מותו) על זכרונותיו המרים מתקופה זו. הוא למד בבית הספר היוקרתי איטון, אך לא ממש אהב את הלימודים, ובניגוד לרוב בוגרי איטון, לא המשיך לאוניברסיטת אוקספורד או קיימברידג', אלא התגייס למשטרה בהודו ושירת בבורמה במשך חמש שנים. הוא התפטר בגלל תחושתו כי השירות במשטרה גורם לו לסטות מייעודו בחיים להיות סופר, וכן משום שלא האמין עוד במערכת שאותה שירת. המסה הריגת פיל מתארת את סלידתו מהמשטר הקולוניאלי הבריטי.

בבורמה החלה התפתחותו הפוליטית של בלייר כאיש שמאל. הוא בחר לחיות בעוני כדי להתקרב למעמד הנמוך ולהתגבר על הרתיעה ממנו שהושרשה בו, חי בלונדון ובפריז עם פרוצות וקבצנים, ותיאר חוויות אלה בספר דפוק וזרוק בלונדון ופריז (1933), עליו חתם בשם העט ג'ורג' אורוול.

אורוול הצטרף לכוחות הרפובליקניים במלחמת האזרחים בספרד, נלחם ונפצע, התאכזב מהמצב בברצלונה וברח לצרפת, שם פרסם ב-1938 את הספר מחוווה לקטלוניה, שבו תיאר את חוויותיו מהחזית ומברצלונה ואת מסקנותיו הפוליטיות ממלחמת ספרד. ספר זה, הנחשב כיום ליצירת מופת, זכה להתעלמות כמעט מוחלטת עם הופעתו, בעיקר בשל חשבון הנפש הנוקב שעשה אורוול עם השמאל העולמי.

האירועים שחווה בספרד הפכו את אורוול למתנגד נחרץ למשטר סטלין בברית המועצות. דעותיו על כשלון הניסיון הסובייטי בוטאו באלגוריה חוות החיות (1945), שבה מופיע המשפט הנודע "כל החיות שוות, אך יש חיות ששוות יותר מאחרות". עד פרסום זה היה אורוול מוכר בחוגים הספרותיים בלבד, וספריו זכו לתפוצה דלה למדי. בשנת 1949 ראה אור ספרו הדיסטופי 1984 - המציג שלטון טוטליטרי קיצוני, ומתאר מציאות מפחידה שבה אסורה אפילו מחשבה אשר אינה תואמת את קו המפלגה השלטת. הספר השפיע על השיח הציבורי עד כדי כך שעולם הדומה לתיאור זה מכונה לעיתים "עולם אורווליאני". החיבור שימש עבור רבים אזהרה חריפה נגד הקומוניזם, והחדיר לשיח התרבותי רעיונות פילוסופיים ומושגים משפיעים כ"האח הגדול", "שיחדש", "משטרת המחשבות" ו"חדר 101".

 

אורוול היה אדם צנוע וביישן, תיעב עסקנות ספרותית, והיה בודד למדי רוב שנותיו. הוא נישא פעמיים וכמה שנים לפני מותו אף אימץ בן. הוא נפטר בלונדון ב-1950 משחפת, שבה לקה ככל הנראה בתקופה שתיאר בספר דפוק וזרוק בפריז ובלונדון.

 

 

 

פרוזה | קומוניזם | טוטליטריות | ספרות אנגלית | 1984 | חוות החיות | מלחמת האזרחים בספרד

ספרים מאת ג'ורג' אורוול