החנות פתוחה בחול המועד כרגיל: ראשון-חמישי 19:00-10:00, שישי וערב חג 16:00-10:00  

שהם סמיט

איזה ספר שכבר נכתב היית רוצה לכתוב בעצמך?

למשל, את הספר שאיני מסוגלת לכתוב ולו מפני שלא נולדתי לפני מאתיים שנה, ברואן, כבן זכר לאב רופא ואם נצר למשפחה נורמנית עתיקה. ולא למדתי משפטים, ולא הכרתי אישית את ויקטור הוגו, ולא ניהלתי מערכת יחסים לוהטת אם כי מוגבלת עם משוררת מבוגרת ממני באחת עשרה שנה ולא נתקפתי גועל למחשבה שיחסים אלה עלולים להניב ילד. לא פניתי לפרוצות בשעה שהטבע דרש את שלו, ועד כה לא חליתי בעגבת, אפילפסיה, התרופפות עצבים. נכון, גם אני נוטה לעתים לקידוש האסתטי וגם באישיותי משמשות בערבוביה ביישנות ויהירות, וכשזו האחרונה זוקפת ראש אף אני עשויה, לרגע, ליטול מכחול שאנן ולצייר עצמי כמגדלור בים של חרא, ועם זאת אני יודעת: אין בי את מידת הגאונות ולא את מידת ההתקדשות הטוטלית (וגם לא את המסוגלות הכלכלית) ואשקר אם אומר "מאדאם בובארי היא אני".

איזה ספר היית ממליצה לשר החינוך לקרוא?

ספר התשוקות - סופרות לטינו-אמריקאיות כותבות אירוטיקה (תשע נשמות). תחליף מענג לטיפול המרה.

איזה ספר קנית ואף פעם לא תקראי?

רובים, חיידקים ופלדה - גורלותיהן של חברות אדם מאת ג'ארד דיימונד. בבואי להכריע בין הסופרלטיבים למחבר שהצליח לדחוס 15,000 שנות ציביליזציה ב-376 עמודים לבין השפעתו המרדימה של הספר על בן זוגי, לא היה ספק במי אצדד. החיים קצרים.

איזה ספר תיקחי איתך לחופשה בסיני/הודו/ניו יורק/ברלין/לונדון/מקום אחר?

בעלומיי נטיתי ללהק ספרים ליעדים, תופעה שבגילומה הקיצוני באה לידי ביטוי בקריאה בכריעה על קברות מופסאנים. כיום השיקולים אחרים ולא פעם פרוזאים. כך זכתה לוסיה ברלין (המדריך לעוזרות הבית) להתפרקד על החוף בסיני, גם לצוד, בעיני האליזבת טיילור שלה, את מבטו החמדני של בן ה-19. "זאת הסופרת הכי יפה שראיתי אי פעם!" אמר לאמו. "היא גם כותבת מעולה, קח, קרא!" פירגנה האם למתחרה (גאונה ויפהפייה, ברם, מתה), ודחפה אותה לזרועותיו. הבן קרא מעט, סוחרר, גרס "זה דחוס מדי בשבילי" ושב אל לוח השש-בש.

ספר ילדים או נוער שאהוב עליך במיוחד?

כדי לא לנקוב שוב בשמות החשודות המיידיות, בזו הפעם זה יהיה כאשר הייתי נער קטן - ממואר של אריך קסטנר על ילדותו בדרזדן. 

איזה ספר גרם לך לבכות / לצחוק?

באחרונה נגדש גרוני כשקראתי את כשהמזל בא, צריך להזמין אותו לשבת מאת מרים פרסלר. זה ספר נוער נדיר - ממש - המבוסס על חוויות ילדות של הסופרת שגדלה בבית יתומות ומתארת את מציאות החיים בו ביושרה נוקבת. המציאות הזו כוללת עוני, הזנחה, אכזריות נשית, נחמות מין (ואפילו את המילה "לזיין") אבל גם אמונה בכוחו של היחיד, בצורך בזולת ובאמנות.

איזה ספר אף פעם לא הצלחת לסיים?

החיים הוראות שימוש. את ספרו זה של ז'ורז' פרק אמשיך לצרוך במנות קטנות.

עם איזו דמות ספרותית היית רוצה לעשות אהבה?

אורלנדו של וירג'יניה וולף - כגבר וכאשה.

מהו הספר עם הכריכה הכי יפה בעיניך?

אבחר בדרמה המאופקת של רישום הקו (מיכאל גרוס) על האיש הזקן - פרידה (נגה אלבלך). את הדימוי בחרה הסופרת והמעצב המחונן הוא דוד בן הרא"ש.

איזה ספר היית רוצה לקבל במתנה?

טבעות עשן / לאה גולדברג. מהדורה ראשונה.

איפה את הכי אוהבת לקרוא? ומה את קוראת בשירותים?

המיטה היא הזירה המועדפת. לא קוראת בבית השימוש.

---------------

שהם סמיט היא סופרת ומתרגמת

21-10-2019
שאלון
הנפשות הפועלות
תפריט חשבון רשימת המשאלות 0 0 ₪
למעלה