יונתן שגיב

 

איזה ספר שכבר נכתב היית רוצה לכתוב בעצמך?

די כבר עם השקרים שלך של פיליפ בסון, שקראתי בשנה שעברה - נובלה יפהפייה שנחקקה בי כהישג פואטי שמאחֵד רומן חניכה, סיפור של גיבוש זהות ואחרוּת מינית וחברתית, ודיון מורכב על היחסים בין מציאות וכתיבה.   

 

איזה ספר היית ממליץ לשר החינוך לקרוא?

ספציפית לשר רפי פרץ, למקרה שלא קרא, הייתי מביא את אורח נטה ללון של עגנון - רומן אפי, שלצד תמול שלשום ממצה את הפואטיקה העגנונית כנרטיב של אמונה ומשבר האמונה כאחד, גישה דתית וספקנית כאחד, שעל כן לעולם אינה מאמינה בהטפה ובכפייה של עמדתה כאמת מוחלטת.

 

איזה ספר קנית ואף פעם לא תקרא?

אף פעם אל תגיד אף פעם, אבל אני חייב להתוודות שנשברתי באמצע הכרך הראשון של המאבק שלי של קרל אובה קנאוסגורד.

 

איזה ספר תיקח איתך לחופשה בסיני/הודו/ניו יורק/ברלין/לונדון/מקום אחר?

רומן עב כרס מהמאה ה-19 שתמיד תכננתי לקרוא אך מעולם לא קראתי: מידלמארץ׳ של ג׳ורג׳ אליוט או הר הקסמים של תומאס מאן

 

ספר ילדים או נוער שאהוב עליך במיוחד?

הטרילוגיה של משחקי הרעב היא בעיני יצירה מבריקה, אלגוריה פוליטית שמגלמת באופן הכי ממצה את תקופתנו; ואני בכוונה בומבסטי פה. 

 

איזה ספר גרם לך לבכות / לצחוק?

שמי לוסי בארטון של אליזבת סטראוט הוא בו בזמן רומן קצר ומרגש עד דמעות על צלקות של ילדות ומסה רפלקסיבית על כתיבה. זה מופת של כתיבה צלולה וכואבת, והסיום שלו גרם לי להשתנק. וחייב להוסיף פה את מיקלה שלי של נטליה גינצבורג, שמצחיק לפרקים עם דמויותיו הבוטות ומסתיים ביִפחת כאב איומה.

 

איזה ספר אף פעם לא הצלחת לסיים?

מרת דאלוויי של וירג'יניה וולף. זה מקסים, זה יפה, ניסיתי לקרוא את זה כבר חמש פעמים, אבל היא רק מגיעה לאוקספורד - והופה אני נרדם.

 

עם איזו דמות ספרותית היית רוצה לעשות אהבה?

המספר של בדרכים של ג׳ק קרואק שכל כך השפיע עלי בנעורי. זה למעשה טקסט אוטוביוגרפי, אז זה אומר בעצם לחזור במכונת זמן ולשכב עם ג׳ק קרואק.

 

מהו הספר עם הכריכה הכי יפה בעיניך?

הכריכה של התרגום בעברית של התפסן בשדה השיפון שנעשתה בידי שמעון זנדהאוז (ג'וגול). הסיפור שמאחורי זה נהדר: בגלל שסלינג׳ר אסר שדימוי פיגורטיבי יופיע על העטיפה של ספרו בכל העולם, זנדהאוז בחר לתמצת את החלום של הולדן, שבו הוא תופס את הילדים הרצים בשדה השיפון ועלולים ליפול מעבר לצוק, באמצעות ריבוע צהוב בתוך ריבוע כחול. הבחירה הזאת גאונית, והכריכה אייקונית.   

 

איך יקראו לספר שעדיין לא כתבת?

אני לא יכול לענות על השאלה הזאת. מאוד קשה לי להתחיל ספר לפני שנתתי לו שם. אז קודם אני חייב התחלה של עלילה, ואז מיד להתאבסס על שם, וכרגע אני עוד מחפש עלילה 😊  

 

איזה ספר היית רוצה לקבל במתנה?

מהדורה ראשונה של ספרי ילדים כמו פיטר פן או אליס בארץ הפלאות שכוללים איורים יפהפיים.  

 

איפה אתה הכי אוהב לקרוא? ומה אתה קורא בשירותים?

אני הכי אוהב לקרוא בים. ובשירותים? ליידי אמיתית אף פעם לא קוראת בשירותים! (ואינסטגרם, פייסבוק, הארץ או הגרדיאן על הנייד, אם אני חייב לומר את האמת המביכה).

 

--------------- 

יונתן שגיב הוא סופר וחוקר ספרות עברית

איור למעלה משמאל: טליה בר, מעטיפת הצעקה האחרונה, הספר השלישי בסדרת הבלש המצוינת של יונתן שגיב

 

ספרים מומלצים שאינם מופיעים למטה, אזלו בהוצאות הספרים. 

הספרים של יונתן שגיב

ההמלצות של יונתן שגיב