החנות פתוחה בחול המועד כרגיל: ראשון-חמישי 19:00-10:00, שישי וערב חג 16:00-10:00  

יונתן פיין

איזה ספר שכבר נכתב היית רוצה לכתוב בעצמך?

האדישים של אלברטו מורביה. ספר ענק שרואה את הדמויות ללא גבול ומתאר אותן ללא רחם, על החולשות האישיות והמניירות החברתיות הנפסדות שלהן. ואם אפשר להתחיל לכתוב אותו בגיל 16 כמו מורביה, מה טוב.

איזה ספר היית ממליץ לשר החינוך לקרוא? 

ספר האי-נחת, פרננדו פסואה. זה ג'וקר שיכולתי לשלוף כתשובה לכל המלצה, אבל לפני שיכריע הכרעות שמעצבות את נפשם של מאות אלפי ילדים, טוב שיתוודע השר למסעות ולגבולות שהנפש יכולה להגיע אליהם.  

מהו הספר עם הכריכה הכי יפה בעיניך? 

שיחה של זלי גורביץ' (הוצאת בבל). בכריכה, שתי להבות מזינות להבה אחת גדולה יותר, וזו העברת המסר בפשטות שיש בה חן רב.  

איזה ספר קנית ואף פעם לא תקרא?

דרכי המשי - היסטוריה חדשה של העולם. ספר עיון שעוסק במרכזיות של מזרח אסיה בהיסטוריה האנושית. ראיתי אותו לפני כמה שנים בחנות ספרים של מוזיאון בלונדון עם ערבסקות מושכות בכריכה, ובלהט הרגע החלטתי להפסיק להיות כל כך דקדקן ואובססיבי בעניין "הספר המושלם" ולקנות משהו נחמד ומעניין, משהו שכולם קוראים. מאז לא נגעתי בו.  

איזה ספר תיקח איתך לחופשה בסיני/הודו/ניו יורק/ברלין/ לונדון/מקום אחר?

הכלל הוא לקחת ספר רציני יותר שאפשר להישאב אליו, בהעדפה לכזה שמתרחש במקום שבו אני נמצא. כך קראתי את התגנבות יחידים והאיש בלא תכונות. אבל עם ילדה בת שנתיים ומתוך הבנה שאין יותר מדי יצירות מופת עבות כרס על מלון שפיים, תשובה שאני יכול לחתום עליה היא הביצה שהתחפשה של דן פגיס, ספר הפעוטות האהוב עלי.   

ספר ילדים או נוער שאהוב עליך במיוחד?

אשמת הכוכבים. באמזון הוא נמכר הכי טוב בקטגוריית Teen & Young Adult Fiction about Self Esteem & Reliance, ומעבר לדרמה המרגשת יש בו קול מספרת מבריק ורהוט אך גם אמין מאוד. ספר שאפשר ללמוד ממנו הרבה על כתיבה בגוף ראשון.     

איזה ספר גרם לך לבכות / לצחוק?

לא זכור לי שבכיתי בקריאת ספר, כנראה שאני צריך את הבומבות הוויזואליות והקוליות של קולנוע בשביל זה. אבל אני זוכר מצוין מתי צחקתי מספר: הייתי בשדה תעופה וקראתי קטע של אומברטו אקו מהספר לטייל עם דג סלמון, על האוכל בטיסות (שבהן מגישים מרק עגבניות רותח בכלי אלומיניום רדוד, שעה שהאפונים המתגלגלים במורד העניבה מתחרים על מקום בתחתונים שלנו עם הפירורים שהיו פעם לחמנייה, או משהו כזה). משהו באבסורד שהוא תיאר בשפה עניינית כל כך תפס אותי, והעובדה שהייתי בדרך לאיטליה בטח לא הזיקה. צחקתי בגעיות ובדמעות, אנשים סביבי שעיינו בקטע לא הבינו על מה המהומה. 

איזה ספר אף פעם לא הצלחת לסיים?

התפסן בשדה השיפון. אני יודע עליו יותר מדי מכדי להישבות בו באופן ראשוני, לפחות בעברית.

עם איזו דמות ספרותית היית רוצה לעשות אהבה?

בספר התשוקות שפורסם בהוצאת תשע נשמות יש מבחר עשיר של דמויות ראויות לשאלה, ובמיוחד המספרת בשני הקטעים של הסופרת הקולומביאנית פלומה פרס ססטרה, דמות מעודנת ורגישה שלפעמים נענית לסטריאוטיפ של "מאהבת לטינית" ולפעמים מפריכה אותו.

איך יקראו לספר שעדיין לא כתבת?

שפת תהום. התחלתי ספר שזו כותרתו באותות ובמופתים לפני שבע שנים, כולל פרסום פרק ראשון, ובאזור המאה עמודים הוא נתקע, בינתיים לבלי שוב. טרגדיה נוראה.

איזה ספר היית רוצה לקבל במתנה? 

Watchmen של אלן מור, הסדרה השלמה, בכריכה קשה. בימי הקינדל והע-ברית, רומנים גרפיים בכריכה קשה הם מתנה משמעותית יותר, שאי אפשר לקבל בלחיצת כפתור.

איפה אתה הכי אוהב לקרוא? ומה אתה קורא בשירותים?

על הספה בסלון, כי ככה אני עדיין יכול להסתובב אל כל דף מחדש. בשירותים, אחרי שלונדון ריוויו אוף בוקס ישן שהיה שם שנים נהרס, אני מגביל את עצמי במתכוון להוראות האזהרה ופירוט הרכיבים של מטהר האוויר.

---------------

יונתן פיין הוא סופר ומתרגם ספרות איטלקית

16-02-2020
שאלון
הנפשות הפועלות

ההמלצות של יונתן פיין

במבצע
שיחה

שיחה

88 ₪ 80 ₪
האדישים

האדישים