איתן בולוקן

איזה ספר שכבר נכתב היית רוצה לכתוב בעצמך?

והיום איננו כלה מאת צ'ינגיס אייטמטוב (עם עובד, 1991). אני מאחל לעצמי שתהיה בי הרגישות, כמו גם צלילות המבע ועומק המבט, שמאפיינים את הספר הסוחף, שובר הלב והחכם הזה.

 

איזה ספר היית ממליץ לשר החינוך לקרוא?

הייתי ממליץ על אוסף מכתביו של הפילוסוף ריינהולד ניבור, מגדולי התיאולוגים הפרוטסטנטיים שפעלו בארצות הברית של המאה העשרים. מכתביו מתארים את הלבטים, המתחים ונקודות השבר שליוו אותו בדרכו לאורך השנים. הם מלמדים כיצד אדיקות דתית אינה סותרת פתיחות וסובלנות; כיצד אמונה אינה סותרת ספק (ייתכן שבדיוק להיפך), וכי מנהיגות רוחנית אינה מושתת רק על יראת הרוממות והכוח, אלא בעיקר נובעת מדוגמה אישית וחסד.

 

איזה ספר קנית ואף פעם לא תקרא?

מעבר לגבולות המחשבה מאת הפילוסוף גראהם פריסט. זה ספר שעוסק בפרשנות מודרנית לתורת ה"ריקות" של הבודהיזם המזרח אסייתי, החל מדיאלוג עם מחשבתו של קאנט ועד להוגים פוסט-מודרניים והבנתם את עיקרון הריקות לגווניו. צלחתי עד למחציתו כמה פעמים, אבל רוקנתי מכוחותי.

 

איזה ספר תיקח איתך לחופשה בסיני/הודו/ניו יורק/ברלין/לונדון/מקום אחר?

אקח איתי את לוציוס אנאוס סנקא: כתבים נבחרים, כפי שתורגמו על ידי אהרן קמינקא (דביר, 1961). רוב האוסף הוא למעשה כינוס של מכתביו המשעשעים, מעוררי ההשראה והחכמים של סנקא, בתרגומו הנהדר של קמינקא. 

 

ספר ילדים או נוער שאהוב עליך במיוחד?

הפילוסוף הקטן מאת חנה הרציג (איורים: יאנה בוקלר, עולם חדש, 2017). זה אחד מספרי הפילוסופיה הטובים שקראתי בשנים האחרונות. טוב לתהות מדי פעם על השאלה: "האם חתול יודע שהוא חתול?"

 

איזה ספר גרם לך לבכות / לצחוק?

לבכות: סיפור על אהבה וחושך לעמוס עוז. התיאור המופלא של הצעקה הגואה משכונות ירושלים עם ההכרזה על הקמת המדינה נגע בי עמוקות. גם דמותו המיוסרת של אביו וקורותיה של אימו הפכו את הקריאה למסע נדיר של יופי ועצב.

 

איזה ספר אף פעם לא הצלחת לסיים?

ספרי מחקר רבים שהבטיחו גדולות וקיימו קול ענות חלושה.

 

איפה אתה הכי אוהב לקרוא?

על הספה עם החתולה.

 

----------------

ד"ר איתן בולוקן הוא חוקר דתות ומתרגם

איור למעלה משמאל: יאנה בוקלר מתוך הספר הפילוסוף הקטן (עולם חדש, 2017)

 

ספרים מומלצים שאינם מופיעים למטה, אזלו בהוצאות הספרים.

הספרים של איתן בולוקן

ההמלצות של איתן בולוקן