הזמנות חדשות במשלוח יסופקו לאחר ערב החג. לאיסוף עצמי, ממליצות להגיע לחנות עד יום ראשון בשעה 19:00  

אביבית משמרי

איזה ספר שכבר נכתב היית רוצה לכתוב בעצמך?

לא בדיוק לכתוב - אבל הייתי נותנת המון כדי להיות נוכחת בזמן הכתיבה של אפוסים קדומים, כנעניים למשל. העושר הרעיוני והמילולי שם (לצד הבלחות של הומור) הוא נפלא ונשגב, לפעמים גדול מהכלה.

איזה ספר היית ממליצה לשר החינוך לקרוא?

סוד הקסם היפני, או כל ספר שייתן לו חשק לעסוק בפעילויות חוץ-משרדיות, להיסחף לסידור מדפים ובכך לצמצם את נזקיו.

איזה ספר קנית ואף פעם לא תקראי?

יש בהחלט כמה ספרים שרכשתי כדי לראות על מה כולם מדברים, ואחרי שני עמודים של כתיבה מרגיזה הבנתי שלא אפתח אותם שוב. למשל אוסף הסיפורים של קריסטן רופיניאן, אתה יודע שאתה רוצה את זה.

איזה ספר תיקחי איתך לחופשה בסיני/הודו/ניו יורק/ברלין/לונדון/מקום אחר?

בחופשה אני מצוידת במכשיר הנייד שלי, העמוס ספרים דיגיטליים (ודמויות ספרותיות) לעייפה, כך שלא נדרשת כל התכוננות מיוחדת מלבד טעינה.

ספר ילדים או נוער שאהוב עליך במיוחד?

מתוך הספרים שאהבתי בילדותי, אני זוכרת בעיקר את אלה שגם ילדיי אהבו: משפחת המומינים, תום סויר, האקלברי פין ועוד, ובין הישראלים קלופסי של אמיר אוריין, ספר נשכח אך מקסים שכבר אין להשיג. את ספרי ז'ול ורן הערצתי במיוחד, אבל אני מודה שלא בדקתי אם הם (או תרגומיהם) עומדים במבחן הזמן.

איזה ספר גרם לך לבכות / לצחוק?

הספר השחור של נחמי דרימר הוליך אותי לאחרונה למסע ביער רגשי, בין מעשיות עממיות, משברי מציאות, מיתוסים גדולים וחשבונות קטנים עם בני משפחה. ספר שובה לב. נגע ללבי ביותר חיבוק גדול של רומן גארי, שתרגמה במיומנות-שיא דורית שילה. ספר ממזרי, מלא אבסורד, פרום בקצוות ואיכשהו מנחם מאוד.  

איזה ספר אף פעם לא הצלחת לסיים?

לא נעים לומר אבל בעקבות הזמן האבוד לא קיבל את שמו ללא סיבה... את הניקס הארוך של נתן היל דווקא סיימתי, יש לו מספיק עוגני מתח שהשאירו אותי עד הסוף; אבל הגעתי לשם בתחושה לא נוחה של חוסר אמינות מסוים ופעלולים מוכרים מדי.

עם איזו דמות ספרותית היית רוצה לעשות אהבה?

ספר שעורר בי השראת אהבה היה מר נון, רומן לא גמור של ד"ה לורנס שעוסק במפגש רומנטי מלא ניצוצות ובבריחה של זוג לחיות יחד במסע על פני אירופה. יש בו תחושת שפע, להט וחיים שהיתה אפקטיבית מאוד. בדיעבד, שנים רבות לאחר קריאתו, יש לי השגות על תוכנו, אבל בזמנו הוא חימם את לבי.

מהו הספר עם הכריכה הכי יפה בעיניך?

יצאו כמה כריכות יפות בזמן האחרון שתוכן היה כברן: שנת השועל המקסים והפרוע של רות עפרוני (דימוי: אלינור טיילור, עיצוב: אמרי זרטל). נחמיה של יעקב צ' מאיר, שעדיין לא התחלתי בו אך מסקרן מאוד (דימוי: מנחם הלברשטם, עיצוב: דוב אברמסון). שלום לאדון העורב, ספר שירה משובח וקורע לב של עמוס נוי (עיצוב: דוד בן הרא"ש), ושלך, דליה, מכתבי דליה רביקוביץ (עיצוב: נטע רבינוביץ').

איך יקראו לספר שעדיין לא כתבת?

הממונה מטעם.

איזה ספר היית רוצה לקבל במתנה?

המיטב של כל השירה הנפלאה מאת כל משוררי העולם החיים והמתים שעדיין לא הצלחתי להגיע אליהם, בשני כרכים.

איפה את הכי אוהבת לקרוא?

היום קראתי בזמן ההמתנה בסניף דואר. מי יודע איפה אקרא מחר. 

--------------- 

אביבית משמרי היא סופרת, עורכת ומו"לית עצמאית

28-05-2020
שאלון
הנפשות הפועלות

ההמלצות של אביבית משמרי

הניקס

הניקס

116 ₪
הספר השחור

הספר השחור

64 ₪